14 јуни, 2024
ПочетнаАВТОБИЗНово одложување за Tesla Cybertruck

Ново одложување за Tesla Cybertruck

Ниту оваа година нема да започне масовното сериско производство на долгоочекуваниот футуристички пикап на Tesla. До крајот на 2023 година, само неколку примероци би можеле да излезат од производната линија.

Откако Tesla навистина ќе го лансира својот нов, футуристички пикап, Cybertruck, ќе поминат повеќе од четири години од неговото прво претставување. Кога, во ноември 2019 година, Илон Маск го претстави првиот прототип на Cybertruck, беше кажано дека ќе биде на патиштата веќе во 2020 или 2021 година – но потоа имаше неколку одложувања поради пандемијата, кризата, а потоа и фокусот на Тесла на други, поважни модели и работни места, пишува Autonet.

За време на објавувањето на најновите деловни резултати на Tesla и рекордните испораки на автомобили забележани минатата година, Маск се осврна и на плановите за Cybertruck. Во моментов, компанијата склопува производствена линија за него во фабриката во Остин (федералната држава Тексас), а монтажата на првите примероци треба да започне до крајот на оваа година. Ова значи дека во текот на 2023 година, многу е веројатно дека само неколку клиенти ќе ги добијат своите одамна нарачани примероци, а масовното сериско производство треба да започне дури во 2024 година.

Камионетот претрпе неколку мали промени од неговото претставување, но сепак е футуристичко возило, како од научно-фантастичен филм, со одлични карактеристики. Основниот модел со еден електромотор треба да има автономија од околу 400 километри, а топ моделот со три мотори двојно повеќе километри. Носивоста на самиот камион ќе биде околу 1.500 килограми, а ќе може да влече и приколка тешка до 6.350 килограми. Со сето тоа, и тежина на возилото од околу 3 тони, Cybertruck, во најмоќната верзија, би требало да забрза од 0 до 100 km/h за само 2,9 секунди.

Основниот модел со еден мотор би требало да чини 39.900 долари. Моделот со два мотори ќе чини 49.900, а најнапредниот и најмоќниот со три мотори ќе има цена од 69.900 долари (сите во САД). Tesla сè уште прифаќа нарачки однапред и плаќања за депозит, но цените и конечните конфигурации сè уште се предмет на промена.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП