вторник, 31 јануари 2023
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАПознати цените на „Samsung Galaxy S23“ за Европа

Познати цените на „Samsung Galaxy S23“ за Европа

Доколку ве израдува веста дека цените на „Samsung Galaxy S23“ нема да бидат повисоки во однос на минатогодишните модели, мораме да ве разочараме.

Според познат инсајдер, познати се цените на целата „S23“ серија кај неименуван шпански продавач и се чини дека станува збор за зголемување од 100 до 150 евра.

Основниот „Samsung Galaxy S23 Ultra“ ќе биде за 150 евра поскап од Galaxy „S22 Ultra“, со напомена дека добивате 256 наместо 128 GB простор, но и една третина помалку RAM (8 наместо 12 GB).

Тоа значи дека во земјите на ЕУ каде што, поради различниот ДДВ, цените се пословично пониски, како што се Германија и Бенелукс, треба да платите 950 евра за најевтиниот модел од серијата „Samsung Galaxy S23“ или 1.400 евра за најевтиниот „S23 Ultra“ со Конфигурација на меморија од 8/256 GB.

„Samsung Galaxy S23+“ најверојатно ќе чини 1.200 евра со 8/256 GB меморија на споменатите пазари, поради малку повисокиот ДДВ во Шпанија.

Во твитот се наведени цените на „Samsung Galaxy S23“ од целата серија, со по две мемориски конфигурации, освен „Ultra“ верзијата со 1 TB, која често е ексклузивна за официјалната онлајн продавница на „Samsung“.

Ваквото однесување на „Samsung“ изгледа како логичен одговор на инфлацијата, така што заработката останува на истото проектирано ниво. За жал, економски факт е дека покачувањето на цените создава дополнителна инфлација, но не грижете се, „Samsung“ нема да се откаже од својата заработка, туку разликата во цената, како и обично, ќе ја платат крајните клиенти.

Ако штедите за нов телефон од серијата „Samsung Galaxy S23“, можеби не е лоша идеја да одвоите малку повеќе пари. Се разбира, како и секогаш, не се сомневаме дека „Samsung“ ќе даде многу интересни понуди за да ја зголеми продажбата при лансирањето. Според досегашното искуство, доколку сте меѓу првите кои нарачале нови модели, со нив можете да набавите многу добар паметен часовник, слушалки, безжичен полнач и уште неколку работи.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП