недела, 10 декември 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕХрана која ги уништува цревата: Некои од нив ги консумираме секој ден

Храна која ги уништува цревата: Некои од нив ги консумираме секој ден

Проблемите со дебелото црево може да се појават на многу различни начини. Гасови, надуеност, запек, дијареа и рефлукс се само некои од симптомите, а прекумерното консумирање одредени намирници може да ги влоши уште повеќе.

Чипсот е прв на листата на намирници кои треба внимателно да се консумираат. Содржи голема количина јаглехидрати и тоа доведува до надуеност и гасови. Чипсот исто така побавно се вари бидејќи се пржи. Познато е и дека мрсната храна предизвикува металоиди.

Можеби ќе се изненадите кога ќе дознаете дека гума за џвакање може да влијае на дигестивниот тракт. Многу видови гуми за џвакање се направени од шеќерни алкохоли, кои телото не може целосно да ги свари.

Проблем може да биде и рафинираниот шеќер, кој се наоѓа во слатките. Истражувањата покажаа дека предизвикува воспаление на цревата, што доведува до низа проблеми, вклучувајќи нерамнотежа на корисни цревни бактерии и метаболичко нарушување.

Се разбира, не можеме целосно да се откажеме од шеќерот, но можете да се одлучите за поздрави опции. Јадете овошје наместо слатки и намалете ја количината на шеќер што ја додавате во кафето.

Познато е дека зелката предизвикува варење со симптоми како надуеност, грчеви и гасови. Тоа е затоа што содржи рафиноза. Во оваа група на зеленчук спаѓаат и гравот.

Обрнете внимание на потрошувачката на лут сос. Капсаицинот му дава посебен вкус, но предизвикува несакани ефекти како рефлукс на киселина и грчеви во стомакот. Ако веќе имате проблеми со цревата, најдобро е да ги прескокнете сите облици на зачинета храна, вклучувајќи лут сос и салса.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП