16 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОИран им се закани на семејствата на фудбалерите пред денешниот натпревар против...

Иран им се закани на семејствата на фудбалерите пред денешниот натпревар против САД

На членовите на семејствата на иранските фудбалери на Светското првенство во фудбал им се заканува затвор и мачење доколку играчите не се однесуваат правилно пред денешниот натпревар против САД, односно ако не ја пеат националната химна, изјави извор вклучен во безбедноста на натпреварите.

Откако играчите на Иран одбија да ја пеат националната химна на отворањето на Светското првенство против Англија на 21 ноември, извор изјави за Си-Ен-Ен дека играчите биле поканети на состанок со членовите на Корпусот на иранската револуционерна гарда (IRGC).

Изворот рекол дека на иранските фудбалери им било кажано дека нивните семејства ќе се соочат со насилство и тортура доколку не ја пеат националната химна или се приклучат на кој било политички протест против режимот во Техеран.

Фудбалерите ја пееја националната химна пред реваншот против Велс минатиот петок, кој Иран го доби со 2-0. Изворот, кој внимателно ги следи иранските безбедносни агенции кои работат во Катар за време на Светското првенство, рече дека десетици офицери на ИРГЦ се распоредени да ги следат иранските играчи на кои не им е дозволено да се мешаат со луѓе надвор од тимот или да се среќаваат со странци.

Иран и САД денеска се среќаваат во клучниот натпревар од групата Б на Светското првенство во фудбал.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП