25 јули, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОЃоковиќ го „збриша“ Мусети за полуфинале во Берси

Ѓоковиќ го „збриша“ Мусети за полуфинале во Берси

Новак Ѓоковиќ му дозволи само три гема на Италијанецот Лоренцо Мусети за 6:0/6:3 победа и пласман во полуфиналето на Мастерс 1000 турнирот во Париз, одигрувајќи го својот најдобар меч на турнирот и покажувајќи дека е во добра форма пред финалето на сезоната во Торино.

За пласман во финалето, Ѓоковиќ ќе игра со подобриот од мечот помеѓу Гркот Стефанос Циципас и Американецот Томи Пол, додека во второто полуфинале ќе се сретнат Данецот Холгер Руне и Канаѓанецот Феликс Оже-Алијасим.

Србинот фуриозно го освои првиот сет за само 24 минути, пред во вториот, младиот Италијанец да направи брејк за да поведе со 2:1 и да најави лута борба. Но, веќе во слениот гем тој ја загуби предност и на крајот го заврши мечот со 28 неизнудени грешки.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП