24 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОКатар плаќа навивачи за позитивни коментари на социјалните мрежи пред Мундијалот

Катар плаќа навивачи за позитивни коментари на социјалните мрежи пред Мундијалот

Организаторите на Светското првенство во Катар плаќаат групи навивачи да пристигнат на големиот турнир, и за возврат само бараат позитивн коментари на социјалните мрежи.

Врховниот комитет за остварување (СЦ) на Катар ја потврди политиката на поканување на групи навивачи за завршниот турнир како гости, откако првично холандската ТВ-мрежа „НОС“ објави дека 50 холандски фанови ќе добијат билети и платен престој за Мундијалот. Навивачите за возврат ќе потпишат „код на однесување“ за оставање на позитивни коментари за турнирот на социјалните мрежи и пријавување на „навредливи и деградирачки“ коментари.

„Пред стартот на турнирот, ги поканивме нашите најактивни лидери на фановите лично да пријават мала група на навивачи кои ќе бидат наши гости, како благодарност за соработката“, се вели во соопштението на СЦ, кои објаснуваат дека нивната програма на лидери на фановите опфаќа околу 400 фанови и инфлуенсери од 60 земји.

Белгиските и француските медиуми исто така објавија дека и во нивните земји има вакви „избрани“ фанови кои ќе добијат бесплатен пат на Мундијалот.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП