19 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНО29 години од првиот меч на фудбалската репрезентација на Македонија

29 години од првиот меч на фудбалската репрезентација на Македонија

Македонската фудбалска репрезентација на денешен ден пред 29 години го одигра историскиот прв натпревар и оствари победа против Словенија (1:4).

Првиот гол за нашиот репрезентативен тим го постигна Зоран Бошковски уште во 5. минута од овој натпревар. До крајот на убедливата победа се надоврзаа уште и Најдоски, Панчев и Јаневски од пенал.

Македонија настапи со следниот состав: Мицевски, Грозданов, Јовановски, Марковски, Канатларовски, Најдоски, Јаневски, Бошковски, Панчев, Бабунски, Мицевски.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП