понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕЕсенска супернамирница: Го забрзува слабеењето, го зајакнува имунитетот и го намалува ризикот...

Есенска супернамирница: Го забрзува слабеењето, го зајакнува имунитетот и го намалува ризикот од рак на црниот дроб и дојката

Мандарините се есенска суперхрана, но освен нивниот одличен, освежителен вкус, консумирањето на ова овошје има бројни придобивки што ќе ве натераат да сакате почесто да ги јадете. Истражувањата покажуваат дека редовното консумирање мандарини има придобивки за нашето здравје, форма и изглед.

Само една мандарина обезбедува речиси една третина од дневната потреба за витамин Ц, а содржи и активни соединенија кои придонесуваат за неговите антивоспалителни и антиоксидантни својства. Но, тоа не е се. Подолу ви претставуваме повеќе придобивки од оваа храна

Го зајакнуваат имунитетот

Како што сите знаеме, мандарините се многу богати со витамин Ц, антиоксиданс кој го спречува ширењето на соединенија кои ги оштетуваат здравите клетки во телото, а со тоа го одржуваат имунитетот силен.

Го поттикнуваат растот на косата

Покрај витаминот Ц, мандарините се богати и со витамините Б и Е, кои помагаат да се зачува здравјето и убавината на вашата коса. Бидејќи и помагаат на косата да биде што е можно поздрава, таа расте многу побрзо.

Подобро варење

Благодарение на влакната, мандарините се одлични за одржување на здравјето на дигестивниот систем, а можете да им се заблагодарите и на влакната. Имено, растворливите влакна создаваат таканаречен „гел“ во дигестивниот тракт кој внесува вода во цревата за да ја омекне столицата, потенцијално олеснувајќи го движењето на дебелото црево. Помагаат и при запек и болни грчеви, но и ја регулираат столицата.

Го намалуваат ризикот од рак

Докажано е дека мандарините можат да го намалат ризикот од развој на рак на црниот дроб. Имено, докажано е дека каротеноидите присутни во мандарините поради високата концентрација на витамин А го намалуваат ризикот од рак, а сок од мандарина може да се дава и на пациенти со хепатитис Ц. Покрај тоа, ова здраво овошје помага и во спречување на рак на дојка.

Тие го одржуваат срцето да работи правилно

Мандарините се особено здрава храна за срцето. Имено, флавоноидите и антиоксидантните соединенија што ги содржат можат да помогнат во забрзување на циркулацијата и одржување на артериите чисти, што помага да се зачува здравјето на срцето.

Помагаат при слабеење

Со оглед на тоа што содржат значаен извор на влакна, го одржуваат желудникот полн подолго време и со тоа ја намалуваат желбата и потребата да се јаде повеќе храна, мандарините помагаат при слабеење. Лекарите откриле дека јадењето мандарини помага да се намали инсулинот, така што нивните шеќери не се складираат како масти, туку се претвораат во енергија.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП