вторник, 26 септември 2023
ПочетнаАВТОБИЗ„Lamborghini“ го ажурираше „Urus“ и му го смени името (ФОТО/ВИДЕО)

„Lamborghini“ го ажурираше „Urus“ и му го смени името (ФОТО/ВИДЕО)

Пред околу еден месец, „Lamborghini“ го претстави „Urus Performante“ – модернизирана верзија на кросоверот со намалена тежина и подобрена аеродинамика. Денеска беше светската премиера на „Urus S“, нов основен модел кој очигледно го наследува оригиналниот „Urus“, како што беше случајот со „Aventador“ и „Aventador S“, на пример.

Од „Urus Performante“, новата верзија добива модернизиран мотор кој ги развива истите 666 КС. и 850 Nm. Во исто време, кросоверот со S во неговото име не подлежи на истото лишување од тежината. Со него, односот на масата и моќноста овде е 3,3 kg на 1 ks против 3,2 kg за стандардниот модел. Забрзувањето од 0 до 100 km/h трае 3,5 секунди, што е за 0,1 секунди побрзо од оригиналниот кросовер, но за 0,2 секунди побавно од „Urus Performante“.

Максималната брзина по ажурирањето не е променета – 305 km/h. И контролната електроника „ANIMA“ (Adaptive Network Intelligence Management) има поставки „Strada“ („автопат“), „Sport“ („спорт“), „Corsa“ („натпреварување“) и „Ego“ (индивидуални поставки) и режими надвор од патот – „Sabbia“ („песок“ ), „Neve“ („снег“) и „Terra“ („почва“).

Не е лесно да се разликува „Urus S“ од „Urus Performante“, но тие сепак имаат различни браници, отвори на хаубата и голем број други детали. За моделот „S“, стандардните се тркала од 21 инчи, со доплата достапни тркала од 22 или 23 инчи („Performante“ стандардно има тркала од 22 инчи со титаниумски завртки).

Генерално, производителот значително додава нови бои и материјали за надворешноста и внатрешноста, нови стилски пакети и опции за дизајн на тркалата, сето тоа ќе биде достапно преку програмата за прилагодување „Ad Personam“.

Во својата родна Италија, фејслифтираниот „Lamborghini Urus S“ ќе чини (без даноци) од 192.651 евра, што е 22.610 евра повеќе од „Urus Performante“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП