понеделник, 11 декември 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕ8 домашни лекови за настинка кои навистина делуваат

8 домашни лекови за настинка кои навистина делуваат

Дали едно јаболко ви е навистина доволно за да бидете здрави? AsapSCIENCE истражуваше осум лекови за настинка кои најчесто ги применуваме и процени колкава е користа од нив.

1. Пилешка супа

83739_1_630x0

Кога сме настинати, нема ништо послатко од топла пилешка супа. И добро е што е така, бидејќи таа всушност делува против воспаленијата спречувајќи ги неутрофилите, еден вид на бели крвни зрнца, да се движат. Забавувајќи го нивното движење, спречува наталожување на слуз, која ги затнува белите дробови.

2. Нахранете ја настинката

83740_2_630x0

Додека сте настинати, треба да јадете храна со разновидни хранливи материи која на вашето тело ќе му даде енергија да се обнови.

3. Едно јаболко дневно и ќе бидете здрави како дрен

83741_3_630x0

Тоа е делумно точно. Околу 100 грама јаболко има иста антиоксидативна моќ како и 150 милиграми витамин Ц. Лушпата од јаболкото го намалува ризикот од заболување од коронарни артериски болести.

4. Консумирајте многу витамин Ц

83742_4_630x0

Без оглед дали консумирате лимон јадејќи лимон, брокула или преку таблети, тоа нема да ја намали јачината на настинката, но ќе го намали времето на траење на настинката, велат истражувањата.

5. Мед

83743_5_630x0

Ако ви е потребно моментално олеснување од кашлицата или ако не можете да заспиете, медот може да ви помогне. Тој е познат по своето антивоспалително дејство, тој го зголемува производството на цитокин, кој на клетките им испраќа сигнали да се поправат.

6. Лук

83744_6_630x0

Докажано е дека лукот ја намалува сериозноста и должината на настинката, како и дека ги ублажува симптомите на грип поттикнувајќи развој на гама делта Т-клетките кои ги отстрануваат патогените.

7. Ехинацеа

83745_7_630x0

Кога се собрани резултатите од 14 истражувања, откриено е дека оваа билка го намалува ризикот од настинка за 58 проценти, ја намалува должината на траењето на настинката за ден ипол и делува антивоспалително.

8. Алкохол

83746_8_630x0

Некои студии открија дека умерениот внес на алкохол можат да го подобрат имунолошкиот систем. Но, од друга страна, оние кои пијат алкохол во големи количини имаат најслаб имунолошки систем.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП