четврток, 18 август 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕСакате да имате рамен стомак? Следете ги овие утрински правила...

Сакате да имате рамен стомак? Следете ги овие утрински правила…

Велат дека по утрото денот се познава и затоа би било добро уште во креветот да развлечете една широка насмевка. По серијата позитивни мисли, потрудете се да ги испочитувате следниве правила…

Не го прескокнувајте појадокот

56073_profimedia0051465270_630x0

Ова е многу важно правило и без оглед колку ви се чини дека не сте во состојба да јадете пред да заминете на работа, потрудете се сепак да го направите тоа. Потрудете се да доручкувате најмногу еден час откако ќе станете од креветот, не чекајте да стигнете до работа.

Внесете протеини

44158_shutterstock-130412618_630x0

Доколку го започнете денот со протеини ќе бидете подолго време сити. Потрудете се да јадете јајца, интегрален леб, печеница или грчки јогурт. Протеините ќе ве држат сити подолго, бидејќи се варат побавно.

Задолжително изедете и една банана

23230_shutterstock_72352636_630x0

Веќе многу пати сме напишале за ова навистина чудесно овошје и неговите супермоќи. Бананите ќе ви дадат енергија и ќе го поттикнат лачењето на серотонин, хормонот на среќата.

Нормално, доколку сакате подобри резултати, ќе мора и многу повеќе да се занимавате со своето тело, редовно да вежбате и да внимавате на внесот на масти и јаглехидрати.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП