недела, 2 октомври 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕКолаген од афион, и храна и лек. Чудесен производ со бројни здравствени...

Колаген од афион, и храна и лек. Чудесен производ со бројни здравствени бенефити!

Колаген дефинитивно му е потребно на нашето тело. Се наоѓа во мускулите, коските, кожата, крвните садови, дигестивниот систем и тетивите. За зглобовите и тетивите, тоа е „лепилото“што помага да се одржи телото заедно. Придобивките од колагенот се огромни бидејќи овој протеин влијае за поздрава и поеластична кожа.

Но, производството на колаген во нашето тело природно почнува да забавува како што старееме. Постојат и голем број на фактори кои го забрзуваат процесот на намалување на создавање на колаген како што се: исхрана богата со шеќер, стрес и  изложување на сонце.

Колагенот e „комплексен протеин“ – храна за мускулите и главен ресурс за енергичен почеток на денот. Од неодамна на нашиот пазар се појави и растителен Колаген од афион, кој е вегански, не содржи глутен ниту лактоза.

Вредноста на овој колаген е што го поттикнува и максимизира производството на колаген во нашето тело, помагајќи за одржување  на сјајна кожа, коса и нокти. Содржи калциум, магнезиум, цинк и 37% протеин, докажани состојки против стареењето.

Може да се консумира наутро, со сок, житарици, па дури и во кафе, особено кога сме настинати или болни или под голем физички и емоционален стрес, кога нашето тело не може да произведе доволно колаген самостојно.

Колагенот од растително потекло не предизвика алергии, надуеност, лошење, и го поттикнува создавањето на колагенот во самиот организам, обезбедувајќи го телото со неопходните витални компоненти, како што се амино киселини, витамини и други есенцијални минерали, за производство на колаген. Животинскиот колаген е многу близок со карактеристиките на сврзувачките делови од телото, но истовремено може да доведе и до несакани ефекти како што се надуеност, металоиди и чувство на ситост.

Зошто растителен колаген од афион?

Веганскиот или растителен колаген вклучува состојки од растително потекло кои го одржуваат и поттикнуваат тековното производство на колаген. Не подлежи на генетски модификации во производствениот процес, не содржи глутен и е ослободен од лактоза. Обезбедува интегритет, еластичност и јачина на кожата, ‘рскавицата и на коските. Контакт 071 335 593

По колкав период може да очекуваме резултати?

Времето што е потребно за да функционира колагенот зависи од моменталните нивоа на колаген во телото. Доколку нивото на колаген во телото е ниско, треба да внесувате секојдневно колаген и по подолг период да се забележат промени. Во случај на високо ниво на колаген, времето е пократко.

Според една студија се докажало дека колагенот  значително ги намалуваат брчките за над 30% по 3 месеци користење. Доколку се внесува колаген за да се намали болката во зглобовите, тоа може да потрае малку подолго пред да почнат да се јавуваат подобрувања. Спортистите кои дневно земале по 10 грама колаген, пријавиле значителни подобрувања во болките во зглобовите по 24 недели.

Може да се нарача онлајн преку Evit.mk

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП