22 мај, 2024
ПочетнаАВТОБИЗМалиот кросовер на „Toyota“ доби спортска верзија

Малиот кросовер на „Toyota“ доби спортска верзија

Компанијата „Toyota“ ја претстави новата верзија на својот мал кросовер „Yaris“. Се вика „Cross GR Sport“, а е модифициран од специјалисти од спортскиот оддел на брендот „Gazoo Racing“.

Модификациите на автомобилот вклучуваат зајакната каросерија, спуштена суспензија, реконфигурирано управување и голем број други подобрувања.

Кросоверот „Toyota Yaris Cross“, кој првпат беше претставен пред две години, е изграден врз основа на истоимениот хечбек и се базира на модуларната платформа „TNGA-B“. Достапни се бензински и хибридни верзии, во првиот случај автомобилот го придвижува 1,5-литарски мотор со 120 ks, а во вториот од 1,5-литарски бензински агрегат со моќност од 91 ks и електромотор од 80 ks.

„Yaris Cross“ сега има специјално издание – „Yaris Cross Adventure“ подготвена за теренски пат, кое се одликува со зголемена сила на телото и внатрешен дизајн. Сега семејството е комплетирано со „спортска“ верзија од „Gazoo Racing“. Кросоверот доби три дополнителни попречни греди во долниот дел за подобрување на стабилноста на торзијата. Поставени се оригинални пружини и амортизери, суспензијата е спуштена за еден сантиметар, а алуминиумските тркала со 10 краци се обложени со гуми „Falken FK510 SUV“.

Како резултат на тоа, кросоверот стана постабилен, контролата на возачот е поостра, реакцијата при притискање на педалата за гас е намалена и динамиката на забрзување е подобрена. Спортскиот „Yaris Cross“ добива поинаква решетка со поголема мрежа, како и имитиран заден дифузор.

Во кабината се поставени спортски седишта со напредна странична потпора и комбиниран тапацир. Стандардниот волан е заменет со три краци, на педалите е вградена алуминиумска облога, а менувачот е обложен со кожа и е надополнет со логото „GR“. Истиот амблем е присутен и на каросеријата.

Во Јапонија, продажбата на „Toyota Yaris Cross GR Sport“ ќе започне на 8-ми август, цените се веќе објавени – од 2.367.000 до 2.750.000 јени (17.200-19.900 долари).

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП