сабота, 30 септември 2023
ПочетнаАВТОБИЗОслободување на ѕверот: Еве што се случува кога ќе се отстрани блокадата...

Ослободување на ѕверот: Еве што се случува кога ќе се отстрани блокадата за максимална брзина на Tesla Model S Plaid(ВИДЕО)

Колку е навистина брз Model S Plaid на Tesla е прашање на кое канаѓаните дадоа дефинитивен одговор, откако го отстранија софтверот за блокирање на брзината на автомобилот.

Официјално употребливата максимална брзина на Tesla Model S Plaid со 1020 КС е 280 km/h, а тоа е електронски ограничена максимална брзина што може да се постигне само во режимот Track. Сепак, тој болид на Tesla има доволно моќ да оди многу над таа брзина, па канадската компанија Ingenext го крекна нивниот софтвер за да го отстрани највисокото ограничување на брзината и го стави нивниот Model S Plaid на патеката за да види колку брзо може да оди.

Излегува дека одговорот е – многу брзо. Официјално, Tesla вели дека максималната брзина на Model S Plaid е 320 km/h, но ниедна верзија на автомобилот никогаш не била објавена со отстранет ограничувач за да ги достигне тие брзини, оставајќи ги неговите реални перформанси малку мистерија.

Благодарение на гореспоменатите канаѓани, сега за прв пат, на 2,9 километри долгата и затворена писта, Model S Plaid лесно можеше да ја пробие границата од 320 km/h, достигнувајќи дури 346 km/h пред да остане без простор, истакнувајќи дека автомобилот сè уште има моќ да забрзува, но излегол од пистата.

Тоа го става Model S Plaid на исклучително ретка територија за електрични возила, бидејќи само Lotus Evija и Rimac Nevera можат да тврдат дека имаат слична максимална брзина. Меѓутоа, за да се постигне таа брзина, потребен беше софтвер за отстранување на ограничувачот на Tesla, а на Plaid му требаат поголеми сопирачки и Michelin Pilot Super Sports гуми за големи брзини.

Освен горенаведеното, тоа беше сериски автомобил без никакви модификации на перформансите на погонската група. Имено, за разлика од Evia и Nevera, тој е седан со четири врати и со шестцифрена цена, а не со седумцифрена.

Видеото од возењето, споделено од Electrek, покажува дека Tesla ја постигна максималната брзина по 2,56 километри пистата, додека преостанатите 340 метри беа искористени за запирање на возилото.

Бидејќи не се споделени GPS или дневници за податоци и уредот е придружен со видео, најверојатно нема да се смета како официјален рекорд за брзина за Model S Plaid.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП