среда, 5 октомври 2022
ПочетнаАВТОБИЗVolkswagen ја „прескокнува“ Tesla

Volkswagen ја „прескокнува“ Tesla

Целиот Volkswagen верува дека најголемиот европски производител на автомобили може да го надмине Tesla и да стане најголемиот светски дилер на електрични возила до 2025 година.

На Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија, Херберт Дис рече дека ублажувањето на проблемите со синџирот на снабдување веројатно ќе му помогне на германскиот автомобилски гигант да го достигне чекорот во наредните месеци, пишува PCPress.

„Пазарите секогаш се врзани за иднината“, рече Дис на прашањето зошто инвеститорите и даваат огромна предност на Тесла во однос на другите традиционални производители на автомобили, како што е Фолксваген. Тесла има сериозна предност во моментов. Тесла е веројатно најдигиталната автомобилска компанија во светот. Сепак, верувам дека можеме да ги надминеме во однос на бројот на испорачани возила годишно до 2025 година“, рече Диес.

Дис рече дека Тесла успеала да покаже добри резултати и високи приноси со кредибилен деловен модел. Сепак, тој го потврди своето верување дека Фолксваген наскоро би можел да ја намали разликата кога станува збор за продажба на електрични возила.

„Мислам дека за Tesla зголемувањето веројатно ќе биде малку поголем предизвик сега. Тие отвораат нови погони и ние се трудиме да ја задржиме брзината. Мислиме дека ќе фатиме залет во втората половина од годината“, изјави Диес.

Криза во синџирот на снабдување

Повеќе од две години по пандемијата на корона вирусот, автомобилската индустрија продолжува да се бори со предизвикот да набави клучни делови и да произведе доволно возила за да ја задоволи побарувачката.

Недостигот на критични залихи, особено кога станува збор за производството на батерии, се очекува да биде постојано ограничување на растот на продажбата на електрични возила во годините што доаѓаат.

Сепак, Дис рече дека сè уште има некои позитивни работи. Тој очекува од средината на годината да се види одредено олеснување од пазарот за снабдување со полупроводници.

„Би рекол дека ќе видиме ублажување на оваа ситуација до средината на годината и треба да бидеме во подобра форма во втората половина доколку ситуацијата не се влоши, што мислам дека нема да биде случај”, изјави Дис.

На прашањето, дали тоа значи дека кризата со полупроводниците може да заврши во втората половина од годината, Дис одговори: „Не би рекол дека ќе биде готово, но гледаме дека ситуацијата е многу подобрена. „Мислам дека синџирите на снабдување и пазарот полека се враќаат во нормала“.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП