7 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОТитулата останува во Скопје: Вардар ја замолкна Битола со победа над Еурофарм...

Титулата останува во Скопје: Вардар ја замолкна Битола со победа над Еурофарм Пелистер

Македонскиот ракометен првак Вардар многу веројатно ќе го задржи тронот во Македонија откако успеа да слави на дербито во Битола против Еурофарм со Пелистер со 23:26. „Пелистерци“ остануваат без шампионски трофеј и по 17 години пост, а „црвено-црните“ ќе продолжат со доминацијата. Сега Вардар има бод предност на табелата, а во преостанатите три кола ќе игра против релативно лесни ривали кои се очекува да ги победи.

Добивај вести на вибер
Во неизвесен натпревар, тензичен и пред полни трибини во салата „Боро Чурлевски“, Еурофарм Пелистер и Вардар прикажаа допадлив ракомет, а на полувреме заминаа без предност (11:11).

Битолскиот тим никогаш не успеа да обезбеди повеќе од два гола предност, вардарци имаа три и на крајот со песна се враќаат во Скопје.

Во последните пет минути ривалите влегоа со егал (22:22). Куни Моралес беше прецизен во нападот, Борко Ристовски ги одбрани ударите на Танковски и на Граџан, а потоа и Гоце Георгиевски украде клучна топка, па Вардар дојде до 22:25.

На крајот, вардарци славеа со 23:26.

Куни Моралес беше најефикасен ракометар на мечот со десет гола, а Филип Талески постигна шест.