понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАПротекоа пораки меѓу Маск и Гејтс: Што му одговори Маск на понудата...

Протекоа пораки меѓу Маск и Гејтс: Што му одговори Маск на понудата на Гејтс за филантропија за климатските промени

Илон Маск во петокот рече дека текстовите кои покажуваат дека ја одбил филантропската можност со Бил Гејтс поради “шорт” позицијата на Тесла се легитимни.

Скриншоти од текстовите беа споделени на Твитер од акаунтот Whole Mars Catalog, кој го тагна Маск и праша дали се вистински.

Потеклото на скриншотите не беше веднаш јасно, иако бојата на текстуалните пораки сугерираа дека се направени на телефонот на Маск.

Се чини дека првата слика од екранот покажува текст од Гејтс кој потврдува ден и време за средба, на што Маск одговара „Одлично“. Друга слика од екранот покажува текст, наводно од Гејтс, кој вели „штотуку слетав“, а Маск одговара „кул“.

Маск потоа испрати дополнителен текст, пишувајќи: „Дали сè уште имаш кратка позиција од половина милијарда долари против Тесла?“

„Извини што ќе кажам, но сеуште не ја затворив“, одговори Гејтс, според сликите од екранот, додавајќи: „Би сакал да разговараме за можностите за филантропија“.

Маск му одговори: „Извини, но не можам да ја сфатам сериозно вашата филантропија за климатските промени кога имате масивна кратка позиција против Тесла, компанијата што прави најмногу за да ги реши климатските промени“.

Кратка(шорт) позиција обично значи дека инвеститорот продава акции што ги позајмил со цел подоцна да ги откупи по пониска цена, во суштина обложувајќи се дека вредноста на акцијата ќе падне.

Како одговор на сликите од екранот, Маск твитна дека тие се вистински, но дека не ги објавил, додавајќи дека сигурно Њујорк Тајмс ги добиле „од пријатели на пријатели“.

Маск додаде: „Слушнав од повеќе луѓе на ТЕД дека Гејтс сè уште има половина милијарда против Тесла, поради што го прашав, така што тоа не е строго чувана тајна“.

Не беше јасно кога се случи размената на текстови, но Маск во подкастот на Џо Роган во февруари 2021 година рече дека слушнал дека Гејтс се обложувал против Тесла на берзата.

Набргу по коментирањето на текстовите во петокот вечерта, Маск исто така твитна меме на Гејтс во кој основачот на Мајкрософт се спореди со емотиконите на бремениот маж и напишал: „во случај да треба брзо да изгубите тежина“.

Маск и Гејтс, најбогатите луѓе во светот, отворено се караа во минатото, не се согласуваа за теми како електрични возила, СОВИД-19 и колонизација на Марс.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП