понеделник, 28 ноември 2022
ПочетнаЗДРАВЈЕКако на природен начин да го надминете проблемот со зголемената простата?

Како на природен начин да го надминете проблемот со зголемената простата?

Се поголем е бројот на мажи помлади од 50-55 години кои почнуваат да имаат проблеми со зголемената простата.  Многумина несакаат да зборуваат за тоа ниту пак да одат на преглед додека проблемот не стане ептен сериозен, несвесни дека истиот потоа потешко се третира. Нарушената функција на простатата и зачестеното мокрење исто така негативно влијае и на либидото и на потентноста на мажите, а со тоа и на појавата на депресија и нарушено психолошко здравје.

Не се засегнати само постарите мажи на 65-70+ години!

Честото мокрење во текот на ноќта се јавува веќе по 40-тата година, а по 55-тата година веќе секој втор маж го има овој проблем, што значајно влијае на квалитетот на животот. Нарушениот сон резултира со нервоза, нестрпливост, намалена концентрација. Доколку сте еден од оние кој го мачи овој поблем има решение: ПРОСТАТОЛ КОМПЛЕКС е 100% природен билен препарат за одржување на здравјето и нормалната функцијата на простатата, наменет за лица со зголемена простата, за намалување на тегобите како што се зачестено мокрење и неможност за мокрење. Обединува 7 уникатни билни екстракти и нутриенти, и има научно докажано дејство. Обемна студија правена со случајно избрана група мажи на возраст од 50 до 70 години во период од 30 дена покажала намалување на честотата на мокрење доцна во ноќта за неверојатни 76%, додека протокот на урината се зголемил за дури 71%.

Која е причината за честото мокрење?

Простатата е жлезда која е дел од репродуктивниот систем на мажите. Кај возрасен маж таа е со големина на орев или костен и се наоѓа веднаш под мочниот меур, опфаќајки ја уретрата (изводниот мочен канал низ кој урината се исфрла надвор од телото). Простатата создава течност која е дел од спермата и помага во подобрување на подвижноста на сперматозоидите.

Зголемувањето на простатата или бенигна хиперплазија на простатата се јавува како резултат на промени во хормоните (тестостерон, дихидротестостерон и естроген) кои се случуваат со стареењето, особен по четириесетата година од животот, поради што доаѓа до неконтролиран и постојан раст на простатата. Со растот простатата започнува да врши се поголем притисок од долната страна на мочниот меур и едновремено го притиска и стега и мочниот канал кој минува низ неа. Како последици на ваквот притисок на зголемената простата се јавува чувство и потребата за често мокрење, поради што мажите кои го имаат овој проблем се приморани да се будат и по неколку пати во текот на ноќта. Но заради стегнатиот и затворен мочен канал се јавува задоцнет почеток на мокрењето, слаб, тенок млаз на урината или капење, поради кое мочниот меур не може целосно да се испразни, што тера на повторна потреба од мокрење и го зголемува ризикот од бактериски инфекции на мочниот меур и уринарниот систем во целина.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП