петок, 27 мај 2022
ПочетнаДИЕТИ„The Sirtfood Diet“: Диета со која пеачката Адел ослабe 30 килограми

„The Sirtfood Diet“: Диета со која пеачката Адел ослабe 30 килограми

А, сето тоа благодарение на книгата „The Sirtfood Diet“, која излезе во 2016-та година во Велика Британија.

Автори на оваа диета се нутриционистот Глен Матен и фармацевтот Ејдан Гогинс, а таа се состои од следните намирници: кељ, јаболко, јагода, маслиново масло, темно чоколадо, зелен чај, црвено вино, магдонос, кромид, куркума, боровинка. Месото не спаѓа во оваа група но, може слободно да се конзумира.

Првите 3 дена исхраната е ограничена на 1.000 калории, следните 4 денови со два оброка и две чаши природно цеден сок потребно е да се внесат 1.500 калории.

Првата недела се јаде исклучиво храна богата со сиртуин и тоа во неограничена количина.

Оваа диета е тестирана на луѓе кои секојдневно вежбале, а сите испитаници изгубиле во просек по 3 килограми за 7 дена.

Главна цел е зајакнување на метаболизмот и имунолошкиот систем, како и, подобрување на целокупното здравје.

Оваа диета успеа да ја трансформира Адел. Подготвени сте и вие за драстична промена?!

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП