19 април, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОМакедонските фудбалери подготвени за чудо: „Италија не е непобедлива“

Македонските фудбалери подготвени за чудо: „Италија не е непобедлива“

Фудбалската репрезентација на Македонија вечерва (20:45 часот) го има најголемкиот предизвик по Европското првенство. Ќе го предизвика европскиот првак Италија во Палермо во обид да направи сензација, на патот за пласман на Светско првенство.

„Горди сме што дојдовме и до овде, ова е голем успех за Македонија. Се наоѓаме во европскиот крем, верувам дека можеме да го направиме и овој последен исчекор. Свесни сме дека за противник го имаме европскиот првак Италија, тие ќе ја имаат поддршката и од публиката овде, во Палермо, но јас верувам во квалитетите на нашите момци“, вели селекторот Благоја Милевски.

Да се победи Италија на гости е мало чудо, но Езгјан Алиоски дека во фудбалот сè е можно. Како поттик секако македонските фудбалери го имаат чудото од Дуисбург, кога ја победија Германија во квалификациите со 1:2.

„Респект за Италија, тие се европски прваци и една од најсилните селекции на континентот. Одиграа одлично на ЕВРО 2020, но не значи и дека се непобедливи. Мора да бидеме мудри, да одиграме дисциплинирано, тактички речиси совршено и во таков случак, можеме да се надеваме на успех“, истакнува Алиоски.

Натпреварот меѓу Италија и Македонија се игра вечерва, со почеток во 20:45 часот, на стадионот „Ренцо Барбера“ во Палермо. Италијанците ќе ја имаат поддршката од публиката, но и Македонија ќе ја бодрат околу 2.000 наши фанови.

„Топспорт“ во Палермо,
Никола Ѓуровски

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП