недела, 10 декември 2023
ПочетнаИНТЕРЕСНОАО: Медвдев закажа финале против Надал

АО: Медвдев закажа финале против Надал

Данил Медведев, во отсуство на Новак Ѓоковиќ, најдобро рангираниот тенисер на Австралија опен, избори пласман во финалето. Тенисерот од Русија, во полу-финалето, за два часа и 33 минути, го победи Стефанос Циципас со 3:1 (7/6, 4/6, 6/4, 6/1).

Медведев за титулата ќе се бори против Рафаел Надал. Русинот се избори за своето четврто финале на гренд-слем турнирите, доколку победи во недела, ќе го преземе првото место на АТП листата од Новак Ѓоковиќ.

Против Циципас, делуваше сигурно, ја надмина кризата која ја имаше кон крајот на вториот и почетокот на третиот сет, кога имаше и жестока расправија со главниот судија. Во четвртиот сет го декласира противникот и ја забележа седмата победа во меѓусебните дуели.

Циципас шансата ја испушти во првиот сет, во тај-брејкот водеше со 1:4, на крајот 13 игра ја доби Медведев со 7:5. Во вториот сет Гркот направи брејк во раната фаза, Медведев и успеа да се врати во шестиот гем, но Циципас го брати брејкот во осмиот гем и на крајот израмни на 1:1.

Во третиор сет клучен беше брејкот во 10.гем што го направи Медведев. Циципас во четвртиот сет ја смени тактиката, често излегуваше на мрежа, но и праваше многу грешки од основната линија. Медвдев експресно направи два брејка и го доби мечот.

Финалето на машкиот дел од турнирот ќе се одигра во недела од 9.30 часот, по средно-европско време.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП