понеделник, 5 јуни 2023
ПочетнаЗДРАВЈЕДве состојки лекуваат холестерол, настинка и воспаление на бешиката!

Две состојки лекуваат холестерол, настинка и воспаление на бешиката!

Одамна е познато дека медот е здрава храна која не се расипува, а фармацевтите велат дека циметот е исто така здрав за нашиот организам.

Комбинацијата од мед и цимет е исклучително моќна, а може да помогне во лекувањето на многу болести.

Срцеви заболувања – Ако ова е вашата слаба точка, тогаш можете да направите паста од мед и цимет во прав. Треба да го јадете секое утро, а можете да го намачкате и на леб. Оваа комбинација го намалува холестеролот и спречува срцев удар.

Болести на бешиката – Истурете две лажички цимет и една мед во чаша. Оваа комбинација ги уништува бактериите во уринарниот тракт.

Артритис – Наутро и навечер треба да пиете чаша топла вода со две лажички мед и една цимет.

Холестерол – Напитокот кој се состои од две лажички мед и три лажички цимет измешани со половина литар вода е многу корисен за луѓето кои имаат висок холестерол. Истражувањата покажаа дека ова го намалува холестеролот за еден час.

Настинка – Ако сте настинати, секое утро земајте по една лажица мед со цимет. Ова ќе помогне при симптоми на настинка.

Кожни инфекции – секој осип на кожата ќе исчезне кога ќе го премачкате со мешавина од мед и цимет.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП