4 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОШоу на Мбапе и Меси во Париз, Сити успеа да загуби од...

Шоу на Мбапе и Меси во Париз, Сити успеа да загуби од клуб без тренер

Иако состојбата на табелата беше одлучена и пред последното коло, Лионел Меси и Килијан Мбапе покажаа фантастична форма за 4:1 победа на Пари Сен-Жермен над Клуб Бриж, додека Манчестер сити, како освојувачи на групата, загубија на гости кај РБ Лајпциг, клуб кој завчера го отпушти тренерот поради лошата форма.

Прв на сцената на „Паркот на принцовите“ стапи Килијан Мбапе, кој во фуриозен старт успеа да постигне два гола, во 2. и во 7. минута за најава за катастрофа на белгискиот гостин. Лионел Меси, повторно со магичен гол од слободен удар во 38. минута зголеми на 3:0, пред во второто полувреме, Ритс да врати еден гол за Бриж во 68. минута од мечот, пред осум минути подоцна, Меси од пенал да зголеми на 4:1.

Во Германија пак, Доминик Собослаи им донесе водство на РБ Лајпциг, кои неодамна го отпуштија американскиот тренер Џеси Марч во 24. минута, за Андре Силва да зголеми на 2:0 во 71. минута. Тимот на Гвардиола најави камбек со голот на Ријад Марез во 77. минута, но останаа со играч помалку четири минути подоцна по црвениот картон на Кајл Вокер.

И пред овие мечеви, се знаеше дека Сити се први, ПСЖ на второто место, додека со победата Лајпциг го осигура патот во Лига Европа.