четврток, 1 декември 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈАРуската филмска екипа пристигна на Меѓународната вселенска станица

Руската филмска екипа пристигна на Меѓународната вселенска станица

Руската филмска екипа пристигна на Меѓународната вселенска станица (ISS) во првиот светски обид да снима долгометражен филм во вселената.

Руската актерка Јулија Пересилд и режисерот Клим Шипенко во вторникот полетаа од космодромот Бајконур во Казахстан.

Преносот во живо на руската вселенска агенција Роскосмос и руската државна телевизија ја прикажа ракетата „Сојуз“ како се издига во небото без облаци. Може да се види и екипажот во вселенската капсула.

„Се оди нормално“, објави центарот за контрола на летови.

По повеќе од три минути, ракетата стигна до орбитата на Земјата.

Ракетата Сојуз МС-19 со филмската екипа и космонаутот Антон Шкаплеров стигна до ISS со експресно слетување 3 часа и 37 минути по лансирањето.

„Тогаш капакот се отвори и тројцата руски членови на екипажот влегоа во станицата, со што бројот на жители се зголеми на 10“, стои во објавата на Твитер профилот на ISS.

Снимањето треба да започне веднаш по слетувањето, објави Пересилд пред лансирање на ракетата.

Според Роскосмос, за снимање е планирано 12 дена.

Филмот има привремен наслов „Предизвик“ и ќе ја раскаже приказната за докторка, која ја глуми Пересилд, кој треба да одлета до ISS за да го спаси животот на болен космонаут.

Според Русија, тоа ќе биде првиот игран филм снимен во вселената, а не во студио на Земјата.

Соединетите држави исто така планираат да снимат филм таму, но датумот се уште не е одреден.

Рускиот филмски проект е исто така документарен филм за вселенската индустрија и професијата космонаут.

Пересилд и Шипенко треба да се вратат на Земјата со космонаутот Олег Новицки на 16 октомври, објави американската вселенска агенција НАСА, додека Скаплеров ќе остане на станицата до март следната година.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП