вторник, 17 мај 2022
ПочетнаТЕХНОЛОГИЈА„Surface Duo 2“ – Вториот обид на „Microsoft“ за „Android“ смартфон (ВИДЕО)

„Surface Duo 2“ – Вториот обид на „Microsoft“ за „Android“ смартфон (ВИДЕО)

Во вториот обид на својот специфичен телефон со „Android“, „Microsoft“ остана на концептот што го претстави со првиот „Surface Duo“.

„Surface Duo 2“ доаѓа со поголеми „OLED“ екрани кои сѐ уште се закачени, дијагонала од 5,8 инчи, резолуција од 1344×1892 пиксели и стапка на освежување од 90Hz. Екраните се малку закривени на рабовите, што ви овозможува да ги погледнете известувањата кога уредот е составен, од страната каде што се шарките.

„Duo 2“ користи чип „Qualcomm Snapdragon 888“ од 8 GB, што е солидно подобрување во однос на првата генерација „855“. Тоа значи поддршка за 5G, а клиентите ќе можат да избираат помеѓу опциите со 128GB и 512GB простор за складирање. Батеријата треба да трае „цел ден“, нема безжично полнење, а меѓу помалите хардверски новитети за „Duo“, има и „NFC“.

Секако, една од најголемите иновации е новиот систем за камери, „Surface Duo 2“ сега има три камери во стандардна поставка (ултра широка, широка и телефото), и две или три снимаат слики од 12Mpx.

Во моментот на лансирање, „Android“ на „Surface Duo 2“ ќе пристигне во верзија „11“, а цената во САД ќе започне од 1.499 долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП