23 февруари, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОПреседан во спортот: Фудбалер ги отпушти менаџерите и агентите и договори нови...

Преседан во спортот: Фудбалер ги отпушти менаџерите и агентите и договори нови милиони со клубот со помош на наука

За време на периодот кога повеќето професионални спортисти доживеале голема загуба на своето богатство, само четири лица успеале да заработат повеќе од 100 милиони долари. Нивните договори вредат милиони, а секој играч што вложува во својата финансиска писменост може да очекува дека ќе му биде вратено повеќекратно.

Кевин Де Брујн најми аналитичари на податоци за да преговараат за договор од 148 милиони долари со Манчестер Сити.

Имено, тој ја искористи целата моќ на анализата на податоци за да преговара за нов четиригодишен договор, кој наводно се проценуваше на 83 милиони фунти (148 милиони американски долари).

Така, овој играч не користеше агент или менаџер како и обично, што се толкува како еден вид преседан. Тој всушност се водел само од статистиката, моќта на податоците и малата помош од неговиот татко и адвокатите кои му помагале од Белгија.

Како резултат на тоа, тој не само што беше во можност да обезбеди продолжување на договорот за две години, туку и ги редефинираше условите за преостанатите две години во постојниот договор.

Тоа е класичен пример за играч кој ја знае својата вредност, велат финансиските аналитичари. Кевин ги користеше научниците за податоци за да го проценат неговото влијание во Манчестер Сити, како сè ќе биде проектирано на неговата игра во блиска иднина, како и да предвиди успех во следните години врз основа на индивидуалната возраст и квалитетот на сегашниот тим.

Оттаму, потребно беше само директна споредба на неговата заработка во однос на другите играчи од средниот ред на највисоко ниво, со цел да го истурка паричникот во вистинската насока.

Де Брујн заработувал 350.000 фунти неделно, но според „Football24“, таа бројка се искачила на 400.000 фунти (714.410 австралиски долари). Бројките зборуваат во прилог на тоа: 65 голови и 101 асистенција на 255 натпревари.

„Не можев да бидам посреќен“, вели Де Брујн. „Откако се приклучив на Сити во 2015-та година, се чувствував како дома. Ги сакам навивачите, моето семејство е тука во Манчестер и мојата сопствена игра се разви многу добро“, изјави тој.

Тој додаде дека во моментов „игра најдобар фудбал во кариерата“.

Овој негов потег го докажува она што еднаш пред неколку години го рече менаџерот на германскиот тим, Оливер Бирхоф:

„Професионалните фудбалери се еден вид независен претприемачи и тие мораат да размислуваат за патот по кој се движат, дури и за време на нивната активна кариера“, рече тој.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП