26 февруари, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОРаботнички подобар во „вечното“ дерби со МЗТ на стартот на новата сезона

Работнички подобар во „вечното“ дерби со МЗТ на стартот на новата сезона

Работнички го доби првиот голем меч на отварањето на Суперлигата, триумфирајќи над „вечните“ ривали МЗТ со 94:90 (27:15, 18:30, 26:21, 23:24) во меч полн со пресврти најавувајќи интересна борба за титулата.

Работнички имаше одлично отварање на мечот и предност од осум поени по првата четвртина, но „металците“ вратија со 10:0 серија за на полувреме да се отиде со нерешен резултат (45:45). Двата тима не успеаа да се одвојат ниту во второто полувреме, пред Работнички на Димитар Мираковски да се одлепи и да стигне до победата.

Питс со 29 поени беше најдобар за Работнички, а одлични беа и Белмазовиќ (19) и Вашингтон (17), додека кај МЗТ најефикасен беше Олуџоби со 19 поени.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП