26 февруари, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОФинале на двајца титани на Ролан Гарос

Финале на двајца титани на Ролан Гарос

Првиот светски рекет, Новак Ѓоковиќ го победи Стефанос Циципас во пет сета и се пласираше во финалето на Ролан Гарос. Во меч што траеше безмалку четири часа, Србинот победи со 6:3, 6:2, 5:7, 4 6 и 6:1.

Во меч за трофејот, в недела Ѓоковиќ ќе се сретне со Надал.

За српскиот тенисер ова ќе биде петто финале во француската престолнина и вкупно 27-мо на Грен слем турнирите.

Вкупниот награден фонд на Ролан Гарос изнесува 38 милиони евра.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП