Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 1,002.02 -2.69%    GTC 1,790.00 -0.22%    KMB 7,013.87 -0.86%    MPT 69,896.37 2.45%    RMDEN15 99.00 0%    RMDEN16 99.00 0%    SBT 2,850.00 0.46%    STIL 74.00 -2.57%    TTK 1,350.00 0%    

Samsung претстави пет нови, моќни Galaxy уреди

Време: 22:25

Датум: август 5, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Максимална продуктивност и поврзаност со новата Note20 серија на телефони и Galaxy екосистемот на производи

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. денес го организираше првиот виртуелен Galaxy Unpacked настан во својата историја, пренесуван во живо од Јужна Кореја. Во таа прилика претставени се дури пет нови уреди: Galaxy Note20 и Note20 Ultra – најмоќните Note телефони досега, Tab S7S7+ – повеќенаменски таблети за поголема продуктивност и креативност, Galaxy Watch3 – премиум паметен часовник со напредни здравствени опции, потоа Galaxy Buds Live – модерни ергономски слушалки со врвен квалитет на звукот и Galaxy Z Fold2 – нова, унапредена генерација на паметни телефони на преклоп.

„Човекот денес повеќе од било кога се потпира на технологијата – таа нам ни овозможува да сме поврзани и да ги надминеме секојдневните предизвици со кои се соочуваме“, изјави Dr. TM Roh, претседател и директор на одделението за мобилни комуникации во компанијата Samsung Electronics. „Технологијата треба да го олесни животот на нашите корисници и тоа е причината поради која ги претставивме овие пет иновативни уреди. Поединечно, тие се моќни алатки за поефикасна работа и подобра забава за корисниците. Заедно, како дел од Galaxy екосистемот, функционираат беспрекорно, овозможувајќи им на корисниците да се фокусираат на она што им е најважно.“

Galaxy Note20 серија – најмоќниот Note уред досега

Најмоќната Note серија досега се одликува со неверојатна продуктивност – ги има сите особини на компјутер и им овозможува на корисниците да уживаат во играњето игри како вистински професионалци. Во серијата се два уреди: Galaxy Note20 Ultra, дизајниран за љубителите на оваа серија, кои го бараат максимумот од перформанси и продуктивност, како и Galaxy Note20, за пошироката група на Note корисници, кои сакаат да уживаат во врвните функции за работа и забава.

Нови можности за работа

Galaxy Note20 серијата потполно го менува начинот на работа, овозможувајќи им на корисниците да направат повеќе, било кога и било каде. Заштитниот знак на оваа серија е новото S Pen пенкало, како и Samsung Notes апликацијата, кои се достапни и кај таблетите Tab S7|S7+. Додатно, соработката со долгогодишниот партнер, компанијата Microsoft, прави Note20 и Windows компјутерите да бидат ускладени и заедно да функционираат беспрекорно.

 • Унапредено S Pen пенкало: Омилено кај сите Note фанови и љубители на мултитаскингот, S Pen пенкалото на Galaxy Note20 серијата нуди врвно искуство во пишување при секој налет на инспирација. Новото пенкало е попрецизно од било кога, а новата Anywhere опција го прави неговото користење во било која апликација полесно и поефикасно.
 • Samsung Notes за поголема флексибилност: На корисниците им се потребни алатки кои им овозможуваат да работат на било кој уред, било кога и било каде. Благодарејќи на Samsung Notes опциите, кои автоматски ги конвертираат неуредните белешки во разбирливо испишан текст, сега е можно со леснотија да запишувате, поправате и споделувате идеи преку телефон, таблет или компјутер. Samsung Notes исто така може да конвертира документи во PDF или Microsoft PowerPoint формати, а нуди и нова опција за поправање и обележување внатре во текстот во овие формати. На крајот, сите белешки ќе бидат максимално организирани, благодарение на интуитивниот и едноставен систем за управување со датотеки.
 • Smart-working на повеќе различни уреди: Со подобренaтa Link to Windows опција, корисниците сега можат да пристапат на своите мобилни апликации директно преку компјутерот кој користи Windows 10 оперативен систем. Подоцна во текот на оваа година, ќе биде можно и стартување на повеќе апликации на компјутер истовремено. Корисниците сега можат да креираат кратенки кон апликациите и содржината на своите телефони на Windows 10 компјутери. Исто така, сите уреди ќе бидат меѓусебно ускладени, благодарејќи на синхронизацијата на Samsung Notes со Microsoft OneNote и Outlook, како и Reminders апликациите од Microsoft Outlook, To Do и Teams.

Забава без граница

Партнерството со компанија Microsoft доаѓа до израз и во забавниот аспект на Galaxy Note20 серијата. Корисниците можат во потполност да се препуштат на најмоќното гејминг искуство кое Samsung го има овозможено досега на мобилен телефон, играјќи игри како професионалец. Note20 серијата носи нови, врвни перформанси и поврзаност, на најдобриот дисплеј досега. Покрај тоа, тука се и професионалните алатки за правење фасцинантни фотографии и видео записи.

 • Омилените Xbox игри: Почнувајќи од 15. септември, на корисниците ќе им биде овозможено играње на омилените игри со компјутер и конзола со Xbox Game Pass Ultimate, кој што нуди пристап до базата од преку 100 популарни игри вклучувајќи ги Minecraft Dungeons, Forza Horizon 4, како и Gears of War 5: Ultimate Edition. Благодарение на големиот дисплеј и како никогаш досега брзиот процесор, акцијата тече глатко, а гејминг искуството дополнително е подобрено со опциите на база на вештачка интелигенција и Bluetooth оптимизација.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Најбогатите 1% од луѓето емитуваат двојно повеќе емисии од посиромашната половина

  Најбогатите 1% од луѓето емитуваат двојно повеќе емисии од посиромашната половина

  Емисиите на јаглерод кај најбогатите 1% од човештвото се повеќе од двојно повисоки од оние на 3 милијарди луѓе кои ја сочинуваат посиромашната половина, се…

 • Нови 88 заразени со коронавирус, пет лица починаа

  Нови 88 заразени со коронавирус, пет лица починаа

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на Ковид-19. Во наведениот период починале…

 • „Apple“ ќе ги изненади купувачите со „iPhone 12 mini“

  „Apple“ ќе ги изненади купувачите со „iPhone 12 mini“

  Според досегашните информации линијата на „iPhone 12“ се очекува да биде збогатена со уште еден член, па покрај споменатите „iPhone 12‌“, „‌iPhone 12‌ Pro“ и…

 • Светска премиера на новата Opel Mokka

  Светска премиера на новата Opel Mokka

  • Извршниот директор на Opel, Мајкл Лохшелер, ја претстави новата Mokka • Цената на новата генерација започнува од 19.990 ерва во Германија • Новата Mokka…

 • Лагард: ЕЦБ не ги „истрела последните куршуми“

  Лагард: ЕЦБ не ги „истрела последните куршуми“

  Кристин Лагард рече дека Европската централна банка има простор да додаде стимулации и може да ги прилагоди своите веќе обемни алатки ако на економијата и…

 • „Microsoft“ ја купува „Bethesda“ за 7,5 милијарди долари за го зајакне бизнисот со „Xbox“

  „Microsoft“ ја купува „Bethesda“ за 7,5 милијарди долари за го зајакне бизнисот со „Xbox“

  „Microsoft Corp.“ во понеделникот соопшти дека планира да ја купи „ZeniMax Media Inc.“, сопственик на издавачот на видео игри „Bethesda Softworks“, за 7,5 милијарди долари…

 • Филипче: Состојбата со Ковид-19 се влошува

  Филипче: Состојбата со Ковид-19 се влошува

  Состојбата со коронавирусот кај нас, како и насекаде во Европа и во многу земји во светот се влошува како завршува летото. Велика Британија, Франција, Шпанија,…

 • Џонсон повторно воведува карантин поради ширењето на коронавирусот

  Џонсон повторно воведува карантин поради ширењето на коронавирусот

  Британскиот премиер Борис Џонсон ќе ги повика граѓаните да работат од дома и ќе воведе нови ограничувања за пабовите, баровите и рестораните во обид да…

 • Одбележан 22 Септември – Денот без автомобили

  Одбележан 22 Септември – Денот без автомобили

  Во цела Европа, во рамки на Европската недела на мобилност (ЕНМ), се одбележува Денот без автомобили, 22 Септември. Годинава, поради неповолната епидемиолошка ситуација предизвикана од…

 • Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

  Бектеши: Четвртиот сет на економски мерки ќе бидат потаргетирани

  Убеден сум дека до крајот на неделава ќе биде објавен четвртиот сет на економски мерки за поддршка на стопанството и граѓаните за справување со последиците…