Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,500.91 -1.51%    GRNT 1,002.00 -0.3%    KMB 6,820.00 -0.7%    UNI 2,400.00 0%    

Познат е датумот кога „Microsoft“ ќе го објави својот „Netflix“ за игри

Време: 12:28

Датум: август 5, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Microsoft“ на 15-ти септември објави дека ќе лансира облачна услуга, како „Netflix“, како дел од пакетот со 15-месечна претплата, пренесува „CNBC“.

Минатиот месец компанијата објави дека ќе ја направи својата „xCloud“ стриминг платформа бесплатен додаток на услугата „Xbox Game Pass Ultimate“. Последната, која чини 15 долари месечно, е главен производ за претплата на компанијата и им овозможува на играчите пристап до каталог на игри за конзолата „Xbox One“ и за компјутерите со „Windows 10“.

Бета верзија на софтверот за игри во облак на „Microsoft“ ќе биде вклучена во „Xbox Game Pass“ на 15-ти септември и ќе им овозможи на корисниците да се префрлат на игри за паметни телефони или таблети.

Апликацијата ќе биде достапна за уреди со „Android“ во 22 земји, вклучувајќи ги САД, Канада, Велика Британија и Јужна Кореја. „Microsoft“ соопшти дека ќе биде достапна и за компјутери, но сè уште не објавила датум на кој ќе се случи тоа.

Играчите ќе можат да избираат од селекцијата на над 100 игри на самиот почеток. „Microsoft“ не ги откри сите наслови што ќе ги понуди, но првично сподели список со игри, вклучувајќи ги „Destiny 2“, „Gears on War 5“, „Grounded“, „Halo 5“, „Minecraft Dungeons“ и претстојната „Tell Me Why”.

Можноста да се играат игри во облакот е концепт кој доби интензитет во индустријата за видео игри, вреден 150 милијарди долари.

Технологијата е често опишана како еден вид „Netflix“ за игри и им овозможува на луѓето да проследуваат игри на Интернет преку телефон, таблет или компјутер, додека самите игри се наоѓаат на посебни сервери. Атрактивноста на овој модел е во тоа што луѓето не треба да купуваат конзоли или скапи компјутери за да играат.

Сепак, конкуренцијата во оваа област расте. Минатата година „Google“ лансираше своја платформа за стриминг наречена „Stadia“. Тоа беше примена со мешани реакции поради малиот каталог на игри и фактот дека повеќето наслови мораше да се купат одделно.

Во случајот со „Microsoft“, компанијата првично ќе понуди игри во облак за телефони и таблети со „Android“, но не и за „Apple“ компјутери или уреди.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Изложба на фотографии од Милчо Манчевски во МСУ

  Изложба на фотографии од Милчо Манчевски во МСУ

  „Уметничкиот пристап на Милчо Манчевски кон создавање слики постојано ги поместува границите и ги избегнува конвенциите. Во „ТАМУ“, тој нѐ води на патување кое е…

 • Беркан Имери именуван за нов претседател на Надзорниот одбор на Халк Осигурување АД Скопје

  Беркан Имери именуван за нов претседател на Надзорниот одбор на Халк Осигурување АД Скопје

  Беркан Имери, досегашен неизвршен член на Надзорниот одбор на Халк Осигурување АД Скопје е именуван за нов претседател на НО на осигурителната компанија. Имери во…

 • Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба – социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

  Бесими: Четвртиот пакет мерки има три столба – социјален, опоравување на бизнисот и фискална и финансиска стабилност

  Четвртиот пакет на мерки ќе се заснива на три столба – социјален и здравствен кој ќе се однесува на граѓаните и нивниот стандард, вториот столб…

 • Ангеловска-Бежоска: За побрз раст на малите економии се неопходни поголем извоз и продлабочување на интеграцијата во меѓународната економија

  Ангеловска-Бежоска: За побрз раст на малите економии се неопходни поголем извоз и продлабочување на интеграцијата во меѓународната економија

  И во текот на ковид-кризата, извозниот сектор е клучен за економијата. Искуствата покажуваат дека за побрза реална конверегенција, за малите и отворени економии се неопходни…

 • A1 Drive-in кино од 29 септември до 5 октомври

  A1 Drive-in кино од 29 септември до 5 октомври

  А1 МАКЕДОНИЈА СО УНИКАТЕН НАСТАН ЗА ЉУБИТЕЛИТЕ НА ФИЛМОТ Во месецот на одбележувањето на првиот роденден од воведувањето на брендот А1 на македонскиот пазар, компанијата…

 • Зошто некои народи се повитки од другите?

  Зошто некои народи се повитки од другите?

  Цел свет верува дека Французинките се витки, а облините на бразилските жени го привлекуваат вниманието на цела планета. Која е тајната на нивниот изглед? Ви…

 • „Деновите на македонскиот мед 2020“

  „Деновите на македонскиот мед 2020“

  На улица „Македонија“ во Скопје денеска ќе биде организрано свечено отворање на манифестацијата „Денови на македонскиот мед 2020“. Овие 16-ти по ред „Денови на македонскиот…

 • Направете една работа, ама направете ја подобро од сите други

  Направете една работа, ама направете ја подобро од сите други

  Имате добар проект. Паметни сте, талентирани и имате желба за успех. Тоа може само да се посака. Во што е проблемот кога ваквиот спој не…

 • ДИЕТА: ИП Шејк диета – 4 кг за 5 дена!

  ДИЕТА: ИП Шејк диета – 4 кг за 5 дена!

  Напомена: Да нема забуна – диетата за која станува збор на оваа страница не е Ideal Protein Diet, која се темели на протеински шејкови и навлегување во кетоза…

 • Франк де Бур е нов селектор на Холандија

  Франк де Бур е нов селектор на Холандија

  Франк де Бур е назначен за нов селектор на Холандија. 50-годишниот тренер го заменува Роналд Куман, кој минатиот месец ја презеде Барселона и потпиша двегодишен…