Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,801.76 -0.26%    BESK 6,283.00 3%    KMB 7,074.91 0.02%    MPT 68,224.60 1.47%    SBT 2,837.00 2.99%    TNB 17,200.00 -1.02%    TTK 1,350.00 1.13%    USJE 25,001.00 0%    

Почина креаторот на компјутерскиот глушец

Време: 14:15

Датум: август 4, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Вилијам (Бил) Инглиш, еден од клучните инженери кој работеше на развој на компјутерскиот глушец и на начинот неговото движење да се одрази на екранот, почина на 26 јули, на 91-годишна возраст во Калифорнија, по респираторните проблеми.

Сите ние му должиме многу

Инглиш му се придружи на Даглас Енгелбарт во Институтот за истражување на Стенфорд во 1960 година, за да работат заедно и да го направат претходникот на денешните компјутери, кој  тогаш го нарекувале „кафеава кутија со тастери“ и глушец кој ќе овозможува контрола на предметите на екранот со движење на уредот преку масата. Тој успеа да го разбере концептот кој се наоѓал зад визијата на Енгелбарт за иднината на компјутерите, кој Енгелбарт не успевал правилно да ги артикулира.

Нивниот поранешен колега, Бил Дувал, навел дека Инглиш бил „problem solver“ (човек кој решава проблеми), кој „направи работите да станат возможни“. Инглиш имаше клучна улога во настанот наречен „The Mother of All Demos“, демонстрација одржана во 1968 година, кога Енгелбарт покажал како рачно контролиран глушец може да контролира настани на екранот. Инглиш бил зад сцената, продуцирајки го тоа видео, најверојатно користејќи прожектор во сопственост на лабораторијата НАСА.

На почетокот на 70-тите години од минатиот век, Инглиш се придружил на познатиот центар за истражување Palo Alto Research Center на Xerox , каде тој развил идеи како што е машините Alto и глувчето, кои имале големо влијание врз првиот компјутер Macitnosh на Apple, но и на персоналните компјутери на Microsoft Windows.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Не пропуштајте: Утре е светската премиера на новата Opel Mokka

  Бидете присутни дигитално: прес-конференција со шефот на Opel, Мајкл Лохшелер, во 13 часот Целосна програма: сите цени, сите нивоа на опременост, сите технички детали Од…

 • Меѓународна истрага: Валкани пари поминувале низ најголемите светски банки

  Меѓународна истрага: Валкани пари поминувале низ најголемите светски банки

  Астрономските износи на “валкани” пари со години минувале низ најголемите банкарски институции во светот, откри истрагата на Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ICIJ), која го…

 • Гејтс кажа што мисли за тврдењето дека Маск е „новиот Стив Џобс“

  Гејтс кажа што мисли за тврдењето дека Маск е „новиот Стив Џобс“

  Бил Гејтс неодамна бил гостин на телевизијата „Блумберг“ каде што го прашале што мисли за тоа што Илон Маск го нарекуваат „новиот Стив Џобс“. „Ако…

 • Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Газдата им се заблагодари на вработените со 13 милиони фунти

  Шефот на компанијата ќе подели 10 милиони фунти (12,91 милиони долари) меѓу вработените како подарок за неговото пензионирање. Подарокот од извршниот директор на „Admiral“ Дејвид…

 • Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Возење на метан: „Audi A3 Sportback 30 G-Tron“ (ФОТО)

  Покрај течниот гас, метанот (CNG) e уште една погонска опција која на возачите им овозможува заштеда, а и помага и на природата благодарејќи на помалата…

 • Пад на европските берзи, економското закрепнување губи интезитет

  Пад на европските берзи, економското закрепнување губи интезитет

  На европските берзи утрово цената на акциите забележаа значителен пад поради ширењето на коронавирусот на континентот. Тоа ги зголемува стравувањата дека економското закрепнување ќе биде…

 • Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Цената на акциите на „HSBC“ достигна најниско ниво во последните 25 години

  Акциите на „HSBC Holdings Plc“ забележаа пад на нивната вреднос под нивното ниво од последната финансиска криза пред повеќе од една деценија. Притисокот врз компанијата…

 • На овие телефони најбргу им паѓа цената: Дали и вашиот е меѓу нив?

  На овие телефони најбргу им паѓа цената: Дали и вашиот е меѓу нив?

  Кога вашиот мобилен телефон ќе ви здодее, или ќе излезе нов модел кој долго сте го чекале, нема ништо необично во тоа да го продадете…

 • Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

  Македонија ќе биде домаќин на Меѓународниот балкански вински натпревар

  На Меѓународниот балкански вински фестивал, кој годинава се одржа во Софија, Бугарија, од 17 до 19 септември 2020, беше соопштено дека во 2021, Меѓународниот балкански…

 • Како пандемијата може да го промени капитализмот засекогаш?

  Како пандемијата може да го промени капитализмот засекогаш?

  Капитализмот е во криза. Пандемијата може да го промени засекогаш – во корист на работниците и оние на кои им е најпотребно. Ковид-19 стави „под…