Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,322.35 0.93%    KMB 6,202.99 -0.46%    MPT 64,939.86 -0.09%    OHB 4,650.00 1.09%    RZLV 38.00 -5%    RZUS 55.70 9.22%    SBT 2,707.00 6.12%    TEL 318.00 2.91%    TNB 17,400.00 0.29%    ZPKO 2,270.00 0%    

Корисниците пријавија проблем на производителот, реагираат и експертите!

Време: 14:31

Датум: јули 28, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Компанијата „Google“ никако да се ослободи од проблемите поврзани со „Pixel“ телефоните.

Најновиот е поврзан со батеријата во уредот, односно куќиштето, кое „отекува“, т.е. се надувува во еден дел, наводно поради конекторот за батеријата и поради тоа се одвојува од стаклената плоча на задната страна на телефонот.

Овој е потенцијално опасен проблем, кој би може да значи оштетување на уредот и да има последици по безбедноста на луѓето, кои го користат моделот „Google Pixel 4 XL“. „PhoneArena“ го опиша како „отекување на батеријата“, а кое предизвикува раздвојување на задниот панел од остатокот од куќиштето и проблем со одвојување на делови на телефонот.

Овој случај не е единствен и на „Reddit“ се јавуваат корисници, кои го имаат истиот проблем, но со различен интензитет – едни јасно го гледаат проблемот со одвојувањето на задниот панел поради „отекувањето“ на батеријата, други пријавуваат дека проблемот не е толку забележителен, но е присутен во помала мерка.

Компанијата „Google“ прими неколку поплаки за оваа ситуација, но на почетокот на реагираше и ги испраќаше корисниците во сервис. За жал, проблемот се влошува, телефонот продолжи да се одвојува на поголем број на корисници на „Google Pixel 4 XL“ уредот.

„Google“ по зголемениот број на жалби мораше да реагира и да го истражи случајот. Засега ги упати корисниците во овластените сервиси и им рече дека нема место за паника, затоа што проблемот најверојатно нема врска со батеријата. Во својата изјава за медиумите, „Google“ кратко наведе дека ситуацијата со одвојувањето на стаклениот панел се случува и на „Pixel 4“ и на „Pixel 4 XL“ моделите и дека корисниците би требало да побараат помош од некој од стручните „Pixel“ тимови, а чии контакти ќе ги добијат на „Google Pixel Help“ страницата. Нормално ова важи за корисниците „на Google Pixel“ телефоните кои ги имаат купено легално, односно во овластените продавници.

Без оглед на истражувањето на „Google“, некои експерти кои се корисници на „Reddit“ и натаму тврдат дека проблемот е во конекторот на батеријата, кој предизвикува нејзина деформација и покрај низата проблеми, кои потоа настануваат.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Кардиоваскуларните болести и ракот најчести причини за смрт во Европа и кај нас

  Болестите на циркулаторниот систем и ракот заедно се причина за повеќе од половина од смртните случаи во ЕУ и се движи од 52 проценти во…

 • Пирло нов тренер на Јувентус

  Пирло нов тренер на Јувентус

  Андреа Пирло и официјално стана нов тренер на Јувентус. Италијанскиот фудбалски шампион вечерва потврди дека 41-годишниот Пирло потпиша договор со важност до 2022 година. За…

 • Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Променливо облачно, со локален дожд, грмежи и засилен ветер

  Времето денеска ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и нестабилно со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе се движи од…

 • Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Нови 200 заразени од Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-65, Куманово-14, Дебар-6,…

 • „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ја намали својата квартална добивка за 85%, како резултат на трошоците од „1MDB“

  „Goldman Sachs“ ги зголеми своите резерви за уште 2,01 милијарди долари, откако постигна договор со малезиските власти во врска со истрагите за улогата на банката…

 • Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Домаќинствата од ЕУ штедат повеќе од кога и да било (ИНФОГРАФИК)

  Стапката на заштеди на домаќинствата во ЕУ го забележа својот најголем годишен раст во првиот квартал откако се води статистика за овој показател, објави „Eurostat“.…

 • „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  „Cadillac“ го претстави првиот електричен „SUV“ (ФОТО/ВИДЕО)

  Американскиот производител на луксузни автомобили објави фотографии од концептот „Lyriq“, како најава на идниот сериски „SUV“ модел на електрична енергија. Кога пред десетина години „Tesla“…

 • „Microsoft“ интегрираше „Android“ апликации во „Windows 10“

  „Microsoft“ интегрираше „Android“ апликации во „Windows 10“

  „Microsoft“ во последните месеци сериозно работи на тоа да го направи „Windows 10“ значително моќен оперативен систем со вклучени опции за секого. Овој пат, тие…

 • „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ го замени „АТ&Т“ и стана втор по големина телеком во САД

  „T-Mobile“ привлече повеќе месечни претплатници отколку што се очекуваше во вториот квартал и најави дека е пред својот конкурент „АТ&Т“, а со тоа стана втор…

 • Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на Американците се намалија за прв пат од 2014-та

  Долговите на американските домаќинства паѓаат за прв пат од 2014-та година, покажуваат податоците на Федералните резерви на Њујорк, цитирани од „Marketwatch“. Статистиката покажува дека долговите…