Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 618.00 0%    ALK 12,350.12 -0.45%    FERS 61,000.00 1.67%    GRNT 962.84 -0.02%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,218.50 -0.84%    SBT 2,551.00 -1.92%    TETE 1,582.00 1.02%    TKVS 4,400.00 0%    

Промените на „YouTube“ ќе ги направат блогерите уште побогати

Време: 14:10

Датум: јули 13, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

„Google“ наскоро ќе започне да емитува повеќе реклами на видеата на „YouTube“. Промената се очекува да стапи на сила на 27 јули, објави тематската веб-страница „9to5Google“.

Сега во повеќето видеа на „YouTube“, промотивните видеа се вметнуваат на самиот почеток. Сепак, рекламите можат да бидат поставени и на средина на видеото. Во блиска иднина, тимот на „YouTube“ ќе ги отстрани ограничувањата за „пауза за реклама“ на средина на видеото.

Според сегашните правила, видеото мора да биде долго најмалку 10 минути за да вметне „пауза за реклами“ во него. Новите правила ќе овозможат вметнување реклами во средината на 8-минутните видеа.

Другата планирана промена е уште поважна: „Google“ стандардно ја активира „паузата за реклама“ во средина на видеата за сите видеа што се во согласност со политиките за услуги за овој формат на реклами.

Паузите за реклами ќе бидат вклучени во новите и старите видеа. Покрај тоа, поставката ќе се активира дури и за оние видеа во кои авторите претходно одлучиле да не вклучуваат „паузи за реклами“.

Сепак, авторите на содржината и креаторите потоа можат рачно да го оневозможат овој вид реклама. Новите правила и поставки на студиото на „YouTube“ ќе стапат на сила на 27 јули годинава.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Нови 88 случаи на коронавирус во Македонија, починаа шест лица

  Во последните 24 часа од коронавирус починаа шест лица, две пациентки од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Гостивар, пациент од Тетово и пациент од…

 • Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

  Втората по големина германска банка се движи кон годишна загуба

  Пандемијата со коронавирусот најверојатно ќе ја втурне во криза и „Commerzbank“ во зоната на загуба. Во презентирањето на своите резултати за вториот квартал, банката предупреди…

 • Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Најсилниот „Mustang“ доби повеќе моќ

  Компанијата „Shelby American“ го најави претставувањето на пакет модификации за најмоќната верзија на „Ford Mustang – Shelby GT500“. Благодарение на нив, V8 моторот на спортското…

 • „Ralph Lauren“ започна со реструктуирањето по тешкиот квартал

  „Ralph Lauren“ започна со реструктуирањето по тешкиот квартал

  Компанијата „Ralph Lauren“ размислува да ја ажурира својата оперативна структура, обидувајќи се да ја избегне судбината на дел од своите конкуренти во трговијата на мало,…

 • СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  СТО очекува пад од 13% во глобалната трговија во 2020-та

  Светската трговска организација (СТО) очекува глобалната трговија оваа година да се намали за 13%, како резултат на потресите предизвикани од коронакризата. Тековната прогноза е значително…

 • Познат е датумот кога „Microsoft“ ќе го објави својот „Netflix“ за игри

  Познат е датумот кога „Microsoft“ ќе го објави својот „Netflix“ за игри

  „Microsoft“ на 15-ти септември објави дека ќе лансира облачна услуга, како „Netflix“, како дел од пакетот со 15-месечна претплата, пренесува „CNBC“. Минатиот месец компанијата објави…

 • Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Финансиски совети од Институтот за ревизија на РМ

  Покрај грижата за вашето здравје и здравјето на вашите најблиски, периодов е навистина тешко да се фокусирате на финансиското планирање, организирањето на средствата и стабилноста…

 • Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Отворено 60. јубилејно издание на „Охридско лето“

  Со концерт насловен „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“, посветен на нашата оперска примадона Ана Липша Тофовиќ, во изведба на солистите Марија Јелиќ…

 • Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Нов рекорд: Сигурно „пристаниште“ во несигурни времиња

  Вредноста на златото продолжува со целосна сила, добивајќи сè поголем интензитет. Во средата, цената на скапоцениот метал го надмина прагот од 2.000 долари за унца,…

 • СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  СЗО: Ковид-19 е шест пати посмртоносен од сезонскиот грип

  Според најновите проценки на Светската здравствена организација, просечната смртност на заболените од Ковид-19 е 0,6 проценти.Ова го прави коронавирусот шест пати посмртоносен од сезонскиот грип.…