Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,902.73 -0.05%    BESK 5,700.00 -8.06%    FERS 59,500.00 0%    GRNT 957.00 2.9%    KJUBI 1,261.00 -9.93%    KMB 5,991.11 0.74%    KPSS 321.00 -62.24%    OHB 4,501.00 0%    OKTA 3,153.00 0%    PKB 14,399.00 0%    POPK 16.00 -23.81%    RZLE 12.00 -7.69%    SBT 2,401.00 -7.3%    STB 1,055.00 -1.93%    

Секој втор продаден автомобил во Норвешка е на електрична енергија

Време: 10:12

Датум: јуни 18, 2020

Категорија: АВТОБИЗ

Бројот на новорегистрирани електрифицирани автомобили во Норвешка во 2019 година изнесувал дури 56 проценти.

И покрај растот на производството и продажбата на електрифицирани автомобили (EV и plug-in hibrid), на најголемите светски пазари на автомобили и понатаму доминираат модели со SUS мотори.

Така, според податоците објавени од веб-страницата Statista, во 2019 година процентот на ново регистрирани EV и plug-in hibrid во светот изнесува само 2,6 проценти во однос на вкупниот број нови возила. Истиот извор наведува дека во само осум земји пазарниот удел на нови електрифицирани автомобили надминал 5 проценти.

И додека овој удел во 2019 година во Норвешка достигна дури 55,93 проценти, а далеку позади се Исланд со 17,79 проценти, Холандија со 15,01 проценти и Шведска со 11,35 проценти.

Во првите пет на листата е уште и Финска (6,89 проценти). Земји кај кои бројот на ново регистрирани EV i plug-in hibrid минатата година надминал 5 проценти се и Португалија (5,66 проценти), Кина (5,62 проценти) и Швајцарија (5,61 проценти).

На листата топ 10 се уште и Данска (4,17 проценти) и Ирска (4,09 проценти).

Ги следат Австрија, Белгија и Обединетото Кралство, а дури по нив доаѓа Германија, која е најголем европски пазар на автомобили, со само 3,02 проценти од ново регистрираните EV и plug-in hibrid автомобили во 2019 година.

Веднаш позади е Франција со 2,77 проценти, па Јужна Кореја со 2,03 проценти, а дури потоа Соединетите Држави со само 1,93 проценти.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Легендарно лого: Новата Opel Mokka прва со новата молња

  Легендарно лого: Новата Opel Mokka прва со новата молња

  Чиста прецизност: сите следни нови модели на Opel ќе го носат ново дизајнирано лого на брендот Риселсхајм. Opel Мokka е првиот модел со Opel Vizor,…

 • Вработените во Ford бараат компанијата да престане да прави полициски возила

  Вработените во Ford бараат компанијата да престане да прави полициски возила

  Вработените во Ford побарале од раководството на компанијата да престане со производство и продажба на полициски возила, пренесува The Verge. Националните протести ги принудија некои вработени…

 • Европскиот суд им овозможи на купувачите на „Фолксваген“ полесно да тужат

  Европскиот суд им овозможи на купувачите на „Фолксваген“ полесно да тужат

  Највисокиот суд на Европската Унија донесе пресуда дека купувачите на автомобили „Фолксваген“ опремени со софтвер инсталиран за да ги измами тестовите за емисија на гасови,…

 • Германска автомобилска индустрија: Добија помош од буџетот, а исплаќаат дивиденди

  Германска автомобилска индустрија: Добија помош од буџетот, а исплаќаат дивиденди

  Иако голем број германски производители на автомобили добија државна помош за време на епидемијата од коронавирус, нивните акционери сепак очекуваат да добијат милијарди евра преку…

 • Toyota и понатаму највредниот автомобилски бренд во светот

  Toyota и понатаму највредниот автомобилски бренд во светот

  Компанијата Kantar, која се занимава со истражување на пазарот, објави листа на 100 највредни брендови во светот, а на кој се нашле само три автомобилски…

 • Volkswagen се откажа од изградба на фабрика во Турција

  Volkswagen се откажа од изградба на фабрика во Турција

  Германскиот производител на автомобили Volkswagen се откажа од планот за изградба на нова фабрика во Турција. Одлуката е донесена како одговор на намалената побарувачка за нови…

 • Откажан Женевскиот саем за автомобили за 2021 година

  Откажан Женевскиот саем за автомобили за 2021 година

  Фондацијата која стои зад Женевскиот саем за автомобили ја откажа организацијата на овој настан за следната година, откако голем број потенцијални излагачи изјавија дека најверојатно нема…

 • Tesla е највредниот производител на автомобили во светот

  Tesla е највредниот производител на автомобили во светот

  Дури и среде пандемија, Tesla продолжува да расте. Компанијата, која започна пред нешто повеќе од 15 години, сега стана најпочитуваниот светски производител на автомобили – надминувајки…

 • Полни со возбуда: Нова Opel Mokka Electric и Energetic

  Полни со возбуда: Нова Opel Mokka Electric и Energetic

  Чиста енергија: смел изглед, висока положба на седење, електричен погон без емисија на гасови Воодушевувачка е-моќност: 100 kW / 136 КС и 260 Nm вртежен…

 • Новата генерација на најпосакуваниот семеен автомобил е тука: Добредојдовте во новата ŠKODA Octavia

  Новата генерација на најпосакуваниот семеен автомобил е тука: Добредојдовте во новата ŠKODA Octavia

  Бидејќи со сè што правиме, главниот фокус е секогаш на клиентот. Секој производ или услуга што ги нудиме целат кон тоа да предизвикаат пеперутки во…