Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,600.00 0.8%    GRNT 1,006.66 0.26%    KMB 6,888.28 1.97%    MTUR 3,900.00 -2.5%    REPL 87,000.00 2.62%    STB 1,167.91 -1.22%    TETE 1,946.00 2.96%    TTK 1,350.00 2.27%    UNI 2,400.00 0%    ZPKO 2,575.00 3%    

Користите Facebook на компјутер? Од денес пробајте ја долго очекуваната опција

Време: 15:24

Датум: март 20, 2020

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Facebook конечно им овозможи на корисниците на десктоп компјутери да користат “dark mode”.

Како што велат, од денес е можно повеќето од оние кои го вклучуваат Facebook преку нивниот компјутер да го вклучат или исклучат “dark mode” во “settings” одделот.

Оваа функција веќе од јануари можеше да ја тестираат мал број корисници, а изгледа дека сите грешки се отстранети кои тие ги забележале.

Ако користите Facebook на десктоп компјутер, веројатно ќе можете да видите банер кој ве прашува дали сакате да се префрлите на “новиот” Facebook. И понатаму е можно да се одлучите за “класичен” Facebook.

“Dark mode” е веќе популарен во многу апликации на компанијата Facebook, па нема сомнение дека корисниците ќе бидат задоволни што ја имаат оваа можност на своите десктоп компјутери.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

  • Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

    Викенд без ДДВ од 10. до 12. октомври

    Викендот без ДДВ ќе биде за време на празничниот продолжен викенд од 10-12 октомври. Државата ќе врати ДДВ на секој корисник на апликацијата „Мој ДДВ“,…

  • Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

    Нови 148 заразени од Ковид-19 и тројца починати

    Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.224 тестирања, а регистрирани се 148 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-50, Куманово-4, Дебар-2,…

  • ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

    ВАР им зема два бода на „петлите“ во 95 минута

    Пулените на Жозе Мурињо, фудбалерите на лондонски Тотенхем попладнево беа пред победа против Њукасл во рамки на третото коло во Премиерлигата. Сепак ВАР технологијата ги…

  • Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

    Леброн не дозволи пресврт и ги испрати Лејкерси во финалето на НБА

    Леброн Џејмс гарантираше дека овој пат Денвер нема да направи сензационален пресврт и ги испрати Л.А. Лејкерс во финалето на НБА. „Кралот“ заврши со 38…

  • Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

    Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

    Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од…

  • Намирници за здрав вид

    Намирници за здрав вид

    Многу често луѓето го земаат видот здраво за готово, па започнуваат да мислат за здравјето на очите дури откако ќе започнат да имаат проблеми со…

  • Непријатели на нашите заби…

    Непријатели на нашите заби…

    Освен одржувањето редовна хигиена на забите и устата, постојат уште неколку работи на кои треба да се обрне внимание, како избегнувањето на одредена храна, пишува…

  • Променливо облачно со сончеви периоди

    Променливо облачно со сончеви периоди

    Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и со услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен, повремено засилен јужен ветер. Утринската температура ќе…

  • „Mitsubishi“ планира да се раздели со 500-600 вработени

    „Mitsubishi“ планира да се раздели со 500-600 вработени

    „Mitsubishi Motors“ ќе побара 500-600 вработени, главно од раководството, доброволно да се пензионираат. Идејата е ова да се случи во Јапонија од средината на ноември,…

  • Премиера на „VW ID.4“: Првиот целосно електричен „SUV“ на „Volkswagen“ (ФОТО/ВИДЕО)

    Премиера на „VW ID.4“: Првиот целосно електричен „SUV“ на „Volkswagen“ (ФОТО/ВИДЕО)

    „Volkswagen“ конечно го претстави првиот целосно електричен „SUV“ кој ја има ознаката „ID.4“ и чие производство веќе започна. „Volkswagen ID.4“ изгледа препознатливо затоа што многу…