Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,091.31 -3.86%    BESK 5,700.00 0.56%    FERS 53,460.00 -10%    GRNT 700.00 -2.75%    KMB 5,115.79 -8.9%    MPT 43,531.49 -9.43%    MTUR 3,969.00 -9.98%    OHB 4,306.25 -9.34%    RZUS 54.00 -8.47%    STB 835.13 -0.82%    TEL 263.89 -1.53%    TNB 13,086.00 -10%    TTK 1,083.11 -9.92%    

Трик со кој палачинките никогаш нема да испаднат жилави

Време: 14:17

Датум: февруари 17, 2020

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Палачинките се едни од најчесто правените десерти, брзо се прават и смесата е многу лесна за правење. Сепак, на многумина им се случува палачинките да им испаднат жилави, но со трикот кој ви го откриваме тоа никогаш повеќе нема да се случи.

Во рецептот според кои повеќето од нас ја прават смесата за палачинки пишува дека јајцата се ставаат цели во смесата, но ако ги одделите белката и жолчката, ќе добиете како никогаш помеки и полабави палачинки.

Постапка:

1. Направете смеса за палачинки како и обично, само со мала промена, одделете ги белките од жолчките кои ги мешате во смесата, а белките оставете ги на страна.

2. Кога во смесата ќе ги ставите сите состојки (освен белките) и добро ќе ги измешате, од белките направете помек снег (ниту мек ниту цврст) и додадете го во смесата.

3. Потоа снегот многу нежно измешајте го во смесата, по можност со мешалка. Снегот од белките на палачинките ќе им даде пенаста текстура, прекрасна мекост и леснотија. Дури и кога ќе се изладат и отстојат, вака подготвени палачинки нема да ја изгубат мекоста, односно нема да станат жилави.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Лековито какао – Еве зошто чаша дневно од овој пијалок е важна за имунитет!

  Лековито какао – Еве зошто чаша дневно од овој пијалок е важна за имунитет!

  Не станува збор само за вкусен пијалок, туку и лек кој би требало да се зема секој ден. Поради богатството на флавоноиди, какаото поволно влијае на…

 • Викенд хороскоп 28-29.03.2020

  Викенд хороскоп 28-29.03.2020

    Овен (21.03 – 20.04) Подготвени сте да започнете некоја нова работа која одамна ви е предизвик. Во љубовта ве очекува некоја промена на подобро,…

 • Знаете ли дека од кората на јаболките можете да направите совршен природен јаболков оцет?

  Знаете ли дека од кората на јаболките можете да направите совршен природен јаболков оцет?

  Ако не јадете јаболки често, па нема многу остатоци, тогаш собирајте ги во замрзнувач додека не добиете доволна количина за правење оцет. Кората и сите…

 • Ако поради изолацијата имате проблем со несоница, испробајте го овој едноставен и ефикасен трик

  Ако поради изолацијата имате проблем со несоница, испробајте го овој едноставен и ефикасен трик

  Ова е тежок период за повеќето луѓе, и сосема е можно од вечер на вечер да имате проблеми со несоница… Не се заморувате, мозокот ви…

 • Како и кога да се пере облеката за да се избегне можна инфекција со коронавирус?

  Како и кога да се пере облеката за да се избегне можна инфекција со коронавирус?

  За жал, има малку информации за однесувањето на вирусот кога станува збор за контакт со нашата облека, на пример, ако некој кашла близу до вас…

 • Сите лековити дејства: Еве зошто би требало да вклучите коприва во исхраната

  Сите лековити дејства: Еве зошто би требало да вклучите коприва во исхраната

  Свежи и млади коприви веќе можат да се најдат во природата. За лековити цели се користат и листот и коренот. Билката нежно се чисти од…

 • Техника за дишење која брзо ќе ве смири во стресни ситуации

  Техника за дишење која брзо ќе ве смири во стресни ситуации

  Во стресни ситуации лесно може да не фати паника. Тоа неконтролирано чувство на страв го пратат и разни физички симптоми како што се брзо чукање…

 • Како сапунот го убива коронавирусот?

  Како сапунот го убива коронавирусот?

  Обичен стар сапун и вода апсолутно го уништуваат коронавирусот. Милион пати е кажано истото: Најдобар начин да спречите ширење на коронавирус е миење на рацете.…

 • Овие три работи моментално ќе го зајакнат имунитетот! Внесете ги и зачувајте го своето здравје!

  Овие три работи моментално ќе го зајакнат имунитетот! Внесете ги и зачувајте го своето здравје!

  Со корекција на исхрaната и зголем внес на здрави хранливи материи го зајакнувате својот одбранбен механизам од напад на вируси и бактерии. За подигнување на…

 • Рацете ги дезинфицираме, а дали ги чистите вашите мобилни телефони, легло на зарази?

  Рацете ги дезинфицираме, а дали ги чистите вашите мобилни телефони, легло на зарази?

  Сите знаеме што овие денови задолжително треба да правиме – често да ги миеме рацете, да ги дезинфицираме местата кои често ги допираме и никако…