Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,096.21 0.01%    GRNT 1,234.43 0.05%    KMB 7,400.11 -0.02%    MPT 78,121.84 -0.92%    OHB 5,200.00 0%    RZTK 690.00 -1.43%    STB 1,210.00 -0.02%    STBP 657.00 0.15%    TEL 321.00 -1.03%    TNB 17,800.00 -0.14%    TTK 1,656.29 -2.57%    USJE 24,215.00 0%    

WhatsApp престанува да работи на милиони телефони

Време: 15:30

Датум: декември 10, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Завршува уште еден циклус на прекинување на поддршката за постарите модели на телефони, таблети и Windows уреди.

Апликацијата WhatsApp официјално објави укинување на било каква поддршка за одредени уреди, која завршува на последниот ден од оваа година (31 декември 2019 година).

WhatsApp, кој неодамна го истакна и своето ново име во апликацијата, потврди дека престанува поддршката за Windows Mobile уреди.

Сепак, тоа не е сè!

WhatsApp ќе престане да работи и на iPhone и на iPad уредите,кои не се ажурирани над iOS 7 верзија на софтверот, како и на Android уредите со верзија на софтверот Android v2.3.7.

Според извештајот на компанијата WhatsApp, поддршката за кој било тип од уредите од 2003 година престанува, што се однесува за уредите на Windows Mobile, од 2010 година за уредите на Android Gingerbread, како и за 2013 година, за iOS 7 телефони и таблети.

Разликата помеѓу Windows Mobile и другите уреди споменати во овој текст е во тоа што поддршката за Android и iOS ќе биде укината на 1 февруари 2020 година. На сите овие уреди, корисниците веќе нема да можат да активираат нов налог, да ја активираат постојната сметка или да користат некои од опциите, за кои ќе биде укината поддршката, а WhatsApp ќе ги објави подоцна, по укинувањето.

Од апликацијата, на корисниците на овие уреди им се советува или да го ажурираат својот софтвер, доколку е можно, а досега не го ажурирале, или едноставно да купат нов Android, iOS или Windows Phone, т.е. Windows 10 мобилен уред, за да продолжат со користење на WhatsApp.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за WhatsApp престанува да работи на милиони телефони

 1. Пингбек: WhatsApp престанува да работи на милиони телефони - ММС

 • Поопасно е од шеќер и масти: Многумина го користат ова масло, а не се свесни колку го уништува здравјето

  Поопасно е од шеќер и масти: Многумина го користат ова масло, а не се свесни колку го уништува здравјето

  Иако точната состојка која ги предизвикува овие промени сè уште не е откриена, научниците препорачуваат да се намали неговата количина во исхраната. Маслото од соја…

 • Милиони возачи бараат оштета од Volkswagen

  Милиони возачи бараат оштета од Volkswagen

  Холандската фондација Diesel Emissions Justice вчера започна со колективна акција против германската компанија Volkswagen како дел од европската кампања. Целта на кампањата е да се добие…

 • Градот Скопје почна да ги применува измените за прeвоз со еколошки такси возила

  Градот Скопје почна да ги применува измените за прeвоз со еколошки такси возила

  Градот Скопје почна да ги применува измените на законот за превоз со еколошки такси возила. Од Градот велат дека со измената и дополна на Законот…

 • Отстранети 224 непрописно паркирани возила од јавните површини

  Отстранети 224 непрописно паркирани возила од јавните површини

  Во текот на изминатата недела со специјалните возила пајак се подигнати 224 возила од јавните површини, информира Град Скопје. Од вкупниот број непрописно паркирани и…

 • Во Охрид вторпат се одржува обука за сомелиери

  Во Охрид вторпат се одржува обука за сомелиери

  Во организација на Македонската асоцијација на сомелиери – МАСОМ викендов во Охрид се одржува втората од предвидените неколку професионални сомелиерски обуки. Обуката почнува денеска со…

 • Гвардиола со порака до ФА: Укинете го Лига купот

  Гвардиола со порака до ФА: Укинете го Лига купот

  Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола со барање до Фудбалската асоцијација на Англија за унинување на Лига купот. – Укинете го ова натпреварување. Ќе има…

 • Крводарителска акција посветена на Тоше Проески

  Крводарителска акција посветена на Тоше Проески

  Традиционално по шестнаесетти пат денеска ќе биде организирана крводарителска акција посветена на големиот хуманист Тоше Проески во знак на одбележување на неговиот роденден, соопшти Црвениот крст на…

 • Од утре повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини снег

  Од утре повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини снег

  Времето во западните делови во земјава денеска ќе биде претежно облачно, а во источните сончево со умерена облачност. По одделни котлини ќе има услови за…

 • ЕП во ракомет: Хрватска и Шпанија за титулата

  ЕП во ракомет: Хрватска и Шпанија за титулата

  Ракометарите на Хрватска во финалето в недела на Европското првенство во Стокхолм ќе играат против Шпанија, бранител на титулата освоена пред две години во Загреб.…

 • Messenger наскоро ќе можеме да го отклучиме со лице?

  Messenger наскоро ќе можеме да го отклучиме со лице?

  Facebook развива начин за безбедно да се заклучи Messenger, а се чини дека решението ќе им биде заклучување и отклучување на апликацијата со помош на лицето.…