Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,699.60 -0.8%    BESK 6,300.00 0.27%    GRNT 1,005.00 0.3%    KMB 6,900.00 -1.62%    MPT 69,999.67 0.15%    MTUR 3,999.78 -0.01%    STIL 74.00 0%    TEL 318.85 -0.09%    UNI 2,400.00 0%    

Моделите на iPhone за 2021 година нема да имаат ниеден порт

Време: 12:49

Датум: декември 6, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Тврдењето на реномираниот аналитичар за Apple, Минг-Чи Куо предвидува дека за две години, актуелните модели на iPhone нема да имаат ниту еден порт. Поточно, според овој аналитичар, моделите на Apple, кои ќе бидат претставени во 2021 година, ќе обезбедат комплетно безжично искуство.

Ако може да се верува во оваа информација, тоа би било огромна промена за „Apple”. Иако поновите генерации на телефони се помалку се потпираат на физичката поврзаност, преминувањето целосно на wireless ќе биде голем „шок“ за технолошката индустрија, што ќе влијае на многу компании – првенствено се мисли на производителите на полначи и кабли.

Куо, исто така даде и некои информации во врска со иднината на производите на „Apple“ за 2020 година. Тој рече дека можеме да очекуваме пет нови телефони. Првиот ќе биде iPhone SE 2 со 4,7-инчен LED екран, кој ќе биде многу сличен на iPhone 8. Покрај него, можеме да очекуваме уште четири OLED iPhone-и,  кои сите треба да имаат поддршка за 5G конекција. Двата топ модели би можеле да имаат трострука задна камера, како и екрани од 6,1 и 6,7 инчи, така што би можеле да кажеме дека тие би биле замена за постојните модели iPhone 11 Pro и iPhone 11 Pro Max. Исто така, се очекува малку поевтин модел со двојна задна камера, кој би бил сличен на стандардниот модел на iPhone 11. Сепак, оваа варијанта може да дојде и во две димензии, со екрани 6,1 и 5,4 инчи.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Српски хакери од Ниш преку измами на интернет заработиле 70 милиони долари

  Српски хакери од Ниш преку измами на интернет заработиле 70 милиони долари

  Во петокот, како што велат во Високиот суд во Белград, пристигнало барање од САД за екстрадиција на 11 обвинети за дигитална измама, сите со престојувалиште…

 • Лет „за никаде“ продаден за 10 минути!

  Лет „за никаде“ продаден за 10 минути!

  Седумчасовниот „лет до никаде“ на австралискиот превозник “Qantas”, кој започнува и завршува на аеродромот во Сиднеј, е распродаден за 10 минути. „Тоа е веројатно најбрзо…

 • В сабота Бела ноќ во Скопје, работното време на локалите нема да биде продолжено

  В сабота Бела ноќ во Скопје, работното време на локалите нема да биде продолжено

  Скопје и скопјани по 16. пат, в сабота на 26. септември, ќе можат да бидат дел од Бела ноќ – градски културен настан кој стана…

 • Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Ако го пиете овој напиток ќе заборавите на срцевите болести и инфарктот

  Чајот од преградите во внатрешноста на оревот делува против запушувањето на коронарните артерии, срцевите болести и температурата. Стеснувањето на коронарните артерии често е резултат од…

 • ЦГК: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

  ЦГК: Најголемо зголемување на вработените во полицијата, а најголемо намалување во одбраната

  Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) го објави истражувањето и базата на податоци на вработувањата во министерствата и општините во последните три години по сите основи…

 • Акциите на „Rolls-Royce“ паднаа на најниско ниво во последните 17 години

  Акциите на „Rolls-Royce“ паднаа на најниско ниво во последните 17 години

  Акциите на „Rolls-Royce“ паднаа на најниско ниво во последните 17 години откако компанијата објави план да собере 2,5 милијарди фунти (3,2 милијарди долари) како одговор…

 • Ливерпул договори уште едно засилување

  Ливерпул договори уште едно засилување

  Ливерпул договори уште едно ново засилување. Тимот од Мерсисајд ја затворија зделката за Исмаил Сар, иако пред неколку дена го зедоа Диого Жота од Вулверхемптон.…

 • Се влошува состојбата со Ковид-19, можни нови рестриктивни мерки

  Се влошува состојбата со Ковид-19, можни нови рестриктивни мерки

  Состојбата со Ковид-19 станува се полоша. На дневно ниво се зголемува бројот на заболени, а според надлежните главната причина за ова е непочитувањето на мерките.…

 • Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

  Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

  Времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Попладне ќе има локална појава на нестабилност со краткотраен дожд и ретки грмежи. Ќе дува слаб до…

 • Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  Први фотографии од новите „BMW M3“ и „M4“ (ФОТО)

  На Интернет се појавија првите официјални фотографии од двата модели на „BMW“ со високи перформанси, пред светската премиера на овие автомобили. Дека премиерата на „BMW…