Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,298.51 0.02%    FERS 74,000.00 1.36%    GRNT 1,034.77 0.65%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,279.63 -0.19%    MKSD 193.00 0.52%    MPT 76,500.00 0.08%    OKTA 4,700.00 2.17%    RZUS 75.00 -9.64%    SBT 2,590.73 3.49%    STB 1,180.00 0.09%    STIL 92.00 0.19%    TEL 310.00 0%    TNB 16,550.00 -0.18%    TTK 1,530.62 0.7%    UNI 2,390.00 1.27%    ZILU 150.00 8.7%    ZPKO 1,470.00 0%    

Време е да почнете да консумирате цимет, бидејќи има многу придобивки

Време: 09:33

Датум: ноември 30, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Циметот е зачин кој се користи на речиси сите полиња, а зошто да не, кога е одличен додаток во оброците, а го регулира и нивото на крвниот притисок.

Само неколку вкусови се така заводливи и воедно и топли како што е циметот, зачин направен од миризлива кора на дрвото со исто име.

Доволно е да додадете половина лажичка цимет кога правите колачи и други слатки, па за неколку минути ќе го подигне расположението и ќе го отворите апетитот.

Еден од најчесто користените зачини е достапен скоро во секоја земја во светот, а со својот вкус и арома ќе ве однесе на патување низ источниот дел на Медитеранот, Африка, Кина, Индија. Одличен е додаток на чорби, јадења со ориз, кари…

Но, циметот се користи и на северот на Европа, токму како додаток на колачи, во разни топли пијалаци или како специјална состојка за пудинг.

Сепак, заводливата арома и вкусот не се единствените придобивки од цимет. Овој зачин има и незанемарливо влијание врз нашето здравје.

Студијата спроведена на Универзитетот во Торонто откри дека консумирањето цимет може значително да го намали високиот крвен притисок, особено кај луѓето кои се изложени на ризик од дијабетес или имаат дијабетес тип 2. Циметот го регулира и нивото на шекер во крвта, со што се подобруваат позитивните ефекти на инсулинот.

Овој зачин исто така уништува и бактерии кои предизвикуваат заболувања на непцата, а во Шри Ланка дури користат стапчиња цимет наместо чепкалка за заби за да ги зачуваат непцата и забите.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Време е да почнете да консумирате цимет, бидејќи има многу придобивки

 1. Пингбек: Време е да почнете да консумирате цимет, бидејќи има многу придобивки - ММС

 • Одлична мешавина за здрава линија е комбинација од јаболко и боровинки

  Одлична мешавина за здрава линија е комбинација од јаболко и боровинки

  Ако сакате да одржите добра линија, свртете се кон овошјето. Колку повеќе разновидно, толку подобро. Најдобро е да се одлучите за сезонско, непрскано овошје. Но,…

 • Воздухот во домот може да биде од 2 до 5 пати позагаден од надворешниот воздух

  Воздухот во домот може да биде од 2 до 5 пати позагаден од надворешниот воздух

  Отстранете до 99,97% од загадувањето во вашиот дом – со Philips прочистувачите на воздух! Аерозагадуањето во Македонија секоја година е на алармантно високо ниво. На…

 • Кажете збогум на подочниците! Применете го овој совет и секогаш ќе изгледате одморено и свежо

  Кажете збогум на подочниците! Применете го овој совет и секогаш ќе изгледате одморено и свежо

  Темни и отечени кругови под очите дефинитивно не се нешто што сакате да го видите кога наутро се гледате во огледалото. Сепак, понекогаш е невозможно…

 • Дали правите разлика помеѓу основните видови јогурт?

  Дали правите разлика помеѓу основните видови јогурт?

  Со колегите на бурек, со другарите на лиснато тесто со зденка и маслинка, кај баба на баничка или, едноставно, дома под ќебе со омилените мусли,…

 • Примамливи намирници преполни со јаглени хидрати, за кои посегнуваме кога сме на диета

  Примамливи намирници преполни со јаглени хидрати, за кои посегнуваме кога сме на диета

  Ги знаете оние намирници кои ни се омилени во деновите кога водиме сметка за нашата исхрана, тоа се обично диетални замени за закуски и слатки.…

 • Еве што се случува во организмот кога јадеме мрсна храна!

  Еве што се случува во организмот кога јадеме мрсна храна!

  Новите откритија на Американската академија за неврологија покажуваат дека исхраната богата со маснотии и шекери на подолг период може да доведе до проблеми со меморијата…

 • Кога вирусите владеат искористете го витаминот Ц од овој одличен извор!

  Кога вирусите владеат искористете го витаминот Ц од овој одличен извор!

  Сезоната на вируси штотуку започна, а за да се заштитите, важно е да го зајакнете имунитетот, при што витаминот Ц е неприкосновен. Направете сами своја…

 • Кои зеленчуци треба да ги консумираме во овој период?

  Кои зеленчуци треба да ги консумираме во овој период?

  Сакате да го зачувате вашето здравје во овој период од годината и воедно да внимавате на својот изглед? Зеленчукот е одличен избор за да ги…

 • Најдобрите антиканцерогени намирници

  Најдобрите антиканцерогени намирници

  Под антиканцерогени намирници подразбираме намирници кои играат своевидна улога во заштитата од канцер. Несомнено знаете дека тоа се овошјето и зеленчукот. Но, кои од нив…

 • Намирници кои штитат од грип

  Намирници кои штитат од грип

  Сезоната на грипот е веќе присутна и луѓето се повеќе стравуваат дека можат да се разболат. Движењето, излегувањето на прошетки и активниот живот се важен…