Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,297.39 -2.41%    BESK 7,275.00 -3%    FERS 74,000.00 -1.33%    GRNT 1,058.24 -3.57%    KMB 7,028.44 -2.75%    KVAS 15,850.00 -1.55%    MPT 71,862.62 -2.6%    RZLV 40.00 0%    STB 1,151.00 -4.46%    TKVS 5,549.00 -0.02%    TNB 17,741.83 -2.48%    UNI 2,200.00 0.02%    ZUMS 1,000.00 100%    

Руанда ќе го претстави првиот паметен телефон направен во Африка

Време: 14:17

Датум: октомври 8, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Кога станува збор за паметните телефони, има многу производители од САД, Кореја, Јапонија и Кина. Меѓутоа, изгледа дека наскоро би можеле да очекуваме потенцијален производител од Африка. Претседателот Кагаме најави дека постојат планови да се отвори производствен погон во Руанда за компанијата Mara Phones.

Иако ова можеби за повеќето ова не е познат бренд , ова е важен потег бидејќи на идните уреди за прв пат ќе се напише „Made in Africa“. Според зборовите на луѓето од компанијата кои стојат зад производствениот капацитет, Mara Phones штотуку ја отвори првата фабрика со висока технологија за производство на високо квалитетни и достапни паметни телефони во Руанда. Од Mara Phones силно веруваат дека производството на паметни телефони ќе донесе огромна гордост на африканскиот континент“.

Извршниот директор на Mara Group, Ашиш Такар, исто така се пофали за Reuters: „Ова е првиот производител на паметни телефони во Африка. Ние, всушност, сме први кои се занимаваат со производство. Правиме матични плочи, изработуваме под-табли во текот на целиот процес. Има преку 1.000 делови по телефон “.

Mara Phones се дизајнирани во соработка со Google во рамките на програмата Android One, што треба да им овозможи на жителите на Руанда да ги направат паметните телефони подостапни.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Herbalife: Сочувавме силна позиција на пазарот и остваривме значителен раст

  Herbalife: Сочувавме силна позиција на пазарот и остваривме значителен раст

  Случајот 2016 година влијаеше на зачувување на силната позиција на Herbalife на пазарот, наведоа во демантот од оваа компанија, откако на регионални портали по грешка беше…

 • На 2. март на полноќ сите оператори во државата ќе прекинат со реемитување на домашните и странски тв канали, освен на јавниот сервис

  На 2. март на полноќ сите оператори во државата ќе прекинат со реемитување на домашните и странски тв канали, освен на јавниот сервис

  Здружението на информатичко-комуникациските технологии, кое ги обединува сите оператори, донесе заклучок да го прекине реемитувањето на сите домашни и странски ТВ канали на 2 март…

 • ЕУ ги враќа заменливите батерии на паметните телефони?

  ЕУ ги враќа заменливите батерии на паметните телефони?

  Претходно, имаше многу компании кои создадоа паметни телефони со заменливи батерии. Тоа значи дека во случај батеријата да ослабе и повеќе не држи како што…

 • Хонг Конг – Седум милиони луѓе ќе добијат по 1.280 долари

  Хонг Конг – Седум милиони луѓе ќе добијат по 1.280 долари

  Хонг Конг на своите граѓани ќе им подели по 1.280 долари за да ги намали последиците од економската криза. Азискиот финансиски центар соопшти дека мерката…

 • Макпетрол АД продолжува да инвестира во сопствените капацитети, комплетно реновирана бензинската станица во Битола

  Макпетрол АД продолжува да инвестира во сопствените капацитети, комплетно реновирана бензинската станица во Битола

  Следејќи ги светските стандарди во трговијата со нафтени деривати, како и потребите на своите потрошувачи, Макпетрол АД постојано се труди да имплементира новини во своето…

 • Google опремува дата центри во САД

  Google опремува дата центри во САД

  Компанијата Google ги објави своите планови и стратегија за 2020 година. Во вкупно 11 американски сојузни држави, ќе гради свои дата центри. Повеќе од 10 милијарди…

 • Негативен резултатот на сомнителната пациентка со корона

  Негативен резултатот на сомнителната пациентка со корона

  Негативен е резултатот за присуство на корона вирус кај пациентката за која постоеше сомнеж, а која е една од двата дополнителни случаја што беа тестирани…

 • Пронајдени нови пропусти: Загрозени повеќе од една милијарда уреди поврзани на Wi-Fi

  Пронајдени нови пропусти: Загрозени повеќе од една милијарда уреди поврзани на Wi-Fi

  На повеќе од една милијарда уреди поврзани со интернет, вклучително Apple iPhone и Amazon Echo, загрозена им е безбедноста. Ова би можело да им овозможи…

 • Дигитализирани услугите на Агенцијата за вработување

  Дигитализирани услугите на Агенцијата за вработување

  Петте најбарани документи од Агенцијата за вработување од денеска по електронски пат им се достапни на граѓаните. Единствено што треба да направат е да се…

 • Кина се надева дека ќе воспостави контрола на епидемијата до крајот на април

  Кина се надева дека ќе воспостави контрола на епидемијата до крајот на април

  Експерт од Националната комисија за здравство на Кина изјави дека земјата ќе воспостави основна контрола на епидемијата на коронавирусот до крајот на април, бидејќи вчера…