Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,689.14 -2.96%    BGOR 196.00 -2.97%    DLIN 35,143.00 0%    FERS 73,235.00 -3%    GRNT 1,029.70 1.77%    KMB 5,497.72 -1.15%    KVAS 14,400.00 0%    MPT 72,169.12 -2.46%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,150.00 0%    REPL 77,500.00 2.65%    RMDEN18 98.70 0%    RZUS 83.00 0%    STB 1,152.61 -0.64%    STIL 99.00 -2.09%    TETE 2,341.25 -0.41%    TTK 1,380.00 1.6%    UNI 2,151.02 -1.74%    

Apple планира да го претстави iPhone SE 2, цена не повеќе од 500 долари

Време: 14:17

Датум: октомври 7, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Nikkei Asian Report неодамна објави дека „Apple“ планира да лансира телефон следната година што нема да чини повеќе од 500 долари, кој практично ќе го наследи „iPhone SE“ од 2016 година. Во петокот, еден од најпознатите аналитичари за „Apple“, Минг Чи-Куо, предвиде дека компанијата на почетокот на следната година ќе лансира компактен и евтин телефон со подобрени перформанси.

Во своето предвидување, Куо изјавил дека новиот телефон треба да го има најновиот чип A13 Bionic и 3 GB RAM меморија. Ако го споредиме ова со некои претходни предвидувања кои велат дека телефонот може да има дисплеј од 4,7 инчи (иако станува збор за лесно променлива категорија кога станува збор за гласини), можеме да се обидеме да склопиме слика за новиот телефон. Пред две години, на интернет „протекоа“ голем број на слики од телефонот „iPhone SE 2“, но „Apple“ никогаш официјално не го претстави. Тие слики потсетуваа на „iPhone 8“ објавен истата година, па се шпекулираше дека тој телефон може да претставува основа за моделот SE 2.

Куо напоменува дека лансирањето на телефонот iPhone SE 2 би имало смисла, со оглед дека повеќе од 100 милиони корисници сè уште го користат iPhone 6, за кој не е предвиден најновиот  iOS 13. За ваквите корисници, iPhone SE 2 би бил идеален телефон за надградба.

Постои уште една причина зошто Куо верува дека наскоро ќе го поздравиме телефонот SE 2 – имено, продажбата на iPhone е во значителен и забележителен пад во последните неколку квартали. Се очекува дека со новиот iPhone 11 можеби ќе го забави тој тренд, а поевтиниот модел сигурно ќе додаде значителен ветер во грбот на Apple.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Wall Street и европските берзи ja завршуваат неделата “во црвено”

  Wall Street и европските берзи ja завршуваат неделата “во црвено”

  Акциите на Wall Street паднаа поради загубите на технолошките компании, но пазарот се уште е на добар пат да прокнижи втора недела на добивки поради…

 • Народната банка ја продлабочува соработката со меѓународните финансиски институции

  Народната банка ја продлабочува соработката со меѓународните финансиски институции

  Во рамки на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Групацијата на Светската банка (СБ), делегацијата предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска…

 • Баркли: Договорот со ЕУ за Брегзит не е лош за економијата

  Баркли: Договорот со ЕУ за Брегзит не е лош за економијата

  Британскиот министер задолжен за излегување на Велика Британија од Европската унија, Стивен Баркли изјави денеска дека не се согласува со оценката на гувернерот на Банката…

 • На меч во Мексико, едниот тим штрајкуваше пет минути и прими три гола

  На меч во Мексико, едниот тим штрајкуваше пет минути и прими три гола

  Фудбалерите на мексиканскиот клуб Веракруз не земале плата неколку месеци и одлучија да штрајкуваат неколку минути со тоа што ќе стојат на теренот, а тоа…

 • Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

  Почна најдолгиот лет во светот, научници го следат однесувањето на патниците

  Авиокомпанијата „Квантас“ вчера вечер го почна најдолгиот комерцијален лет во светот што ќе ги поврзе Њујорк и Сиднеј и ќе трае 20 часа. Авионот би…

 • Светска премиера на „Врба“ на Манчевски на фестивалот во Рим

  Светска премиера на „Врба“ на Манчевски на фестивалот во Рим

  Светската премиера на филмот „Врба“ на Милчо Манчевски ќе биде вечерва на Филмскиот фестивал во Рим, Италија, во рамките на третата фестивалска вечер. Годинава, во…

 • Венгер „Златната топка“ би му ја дал на Мане

  Венгер „Златната топка“ би му ја дал на Мане

  Легендарниот тренер на Арсенал, Арсен Венгер, рекол дека според него оваа година наградата „Златна топка“ треба да ја добие Садио Мане. Реномираниот „Франс Фудбал“ со…

 • Светската банка со 120 милиони долари ќе поддржи пет проекти во земјава

  Светската банка со 120 милиони долари ќе поддржи пет проекти во земјава

  Светската банка ќе даде поддршка од околу 120 милиони долари за финансирање на пет проекти во Северна Македонија, со кои ќе се подобри локалната инфраструктурата,…

 • Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец

  Сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец

  Времето во Република Северна Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од јужен правец. Утринската температура…

 • Huawei Enjoy 10 официјално во Кина

  Huawei Enjoy 10 официјално во Кина

  Huawei го претстави својот најнов телефон со среден опсег, наречен Huawei Enjoy 10. Уредот споделува многу заеднички спецификации со моделот Enjoy 10 Plus, а најголемите…