22 мај, 2024
ПочетнаИНТЕРЕСНОРеакцијата на Ван Дaјк по прогласувањето на Меси за играч на годината

Реакцијата на Ван Дaјк по прогласувањето на Меси за играч на годината

Според првичната реакција по прогласувањето на Меси за најдобар играч на годината во изборот на ФИФА, на дефанзивецот на Ливерпул, Виргил ван Дајк, не му беше сеедно.

Дваесет и осумгодишниот Холанѓанец со „кисела насмевка“ го проследи објавувањето на лауреатот.

Најголеми конкуренти на Аргентинецот беа Ван Дајк и Кристијано Роналдо.

Во сезоната 2018/19 година, Меси и помогна на Барселона да стане шампион на Шпанија, а исто така ја освои и Златната копачка за најдобар стрелец во Европа.

Од друга страна, Ван Дајк ја освои Лигата на шампионите како дел од Ливерпул, стана вице шампион на Премиерлигата и со холандската репрезентација стигна до финалето на Лигата на нации.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

ХОРОСКОП