Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,316.41 0.11%    BESK 7,300.00 0.13%    INPR 1,500.00 0%    KMB 6,292.24 -0.12%    MPT 76,673.09 0%    OKTA 4,600.00 0%    RMDEN18 98.70 -0.09%    SBT 2,550.41 1.13%    SPAZP 8,211.00 5.27%    STB 1,176.76 1.01%    TKVS 5,500.00 0%    TNB 16,599.48 0%    TTK 1,510.00 -2.58%    UNI 2,357.79 -0.17%    

Колкав е рокот на траење на производите за нега на тело

Време: 13:20

Датум: јули 22, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Би било убаво кога секое млеко за тело, крема против целулит и слични “чуда во мали пакувања” доаѓаат со датум кој јасно означува до кога можете безбедно да ги користите, но тоа не е секогаш случај.

Во принцип, се смета дека овој тип на козметички производ е безбеден за употреба три години од датумот на производство, доколку пакувањето е неотворено. Но, кога купувате нешто вие не можете да знаете колку долго млекото за телото, на пример, стоело во некој магацин, во таа продавница на пример, или во некој фабрички склад.

Затоа не е лошо секој пат кога ќе отворите ново млеко за тело да го проверите мирисот и текстурата. Ако мирисот е “сомнителен”, производот е “разредлив”, или имате впечаток дека состојките се “раздвојуваат”, па можете да забележите на пример прозирна вода околу млекото кое го притискате на дланка, не е добра идејата производот само да го потресете и да продолжите да го користите.

Исто така, би требало да знаете дека одредени производи како што се оние за заштита од сонце, или креми за нега на лице кои имаат и УВ заштита, содржат состојки кои може да оксидираат после некое време.

Производите што содржат титаниум диоксид или цинк оксид, практично почнуваат да се “влошуваат” во моментот кога доаѓаат во контакт со воздухот, односно веднаш штом ќе ги отворите.

Нивниот рок на траење затоа е многу пократок, па иако можеби нема да добиете алергија или да направи сериозен проблем со кожата, не можете да сметате на висок степен на заштита ако користите производ кој стои отворен со месеци, или дури од минатото лето на пример.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Колкав е рокот на траење на производите за нега на тело

 1. Пингбек: Колкав е рокот на траење на производите за нега на тело - ММС

 • Еве што се случува во организмот кога јадеме мрсна храна!

  Еве што се случува во организмот кога јадеме мрсна храна!

  Новите откритија на Американската академија за неврологија покажуваат дека исхраната богата со маснотии и шекери на подолг период може да доведе до проблеми со меморијата…

 • Кога вирусите владеат искористете го витаминот Ц од овој одличен извор!

  Кога вирусите владеат искористете го витаминот Ц од овој одличен извор!

  Сезоната на вируси штотуку започна, а за да се заштитите, важно е да го зајакнете имунитетот, при што витаминот Ц е неприкосновен. Направете сами своја…

 • Кои зеленчуци треба да ги консумираме во овој период?

  Кои зеленчуци треба да ги консумираме во овој период?

  Сакате да го зачувате вашето здравје во овој период од годината и воедно да внимавате на својот изглед? Зеленчукот е одличен избор за да ги…

 • Најдобрите антиканцерогени намирници

  Најдобрите антиканцерогени намирници

  Под антиканцерогени намирници подразбираме намирници кои играат своевидна улога во заштитата од канцер. Несомнено знаете дека тоа се овошјето и зеленчукот. Но, кои од нив…

 • Намирници кои штитат од грип

  Намирници кои штитат од грип

  Сезоната на грипот е веќе присутна и луѓето се повеќе стравуваат дека можат да се разболат. Движењето, излегувањето на прошетки и активниот живот се важен…

 • Исфрлете ги овие производи од вашиот фрижидер

  Исфрлете ги овие производи од вашиот фрижидер

  Некои намирници кои не се здрави подобро е воопшто да ги немаме во фрижидер, за воопшто да не не стрват и да не паѓаме во…

 • 10 начини за брзо лекување на воспалено грло

  10 начини за брзо лекување на воспалено грло

  Чувствувате дека грлото ве затега и дека можеби сте настинале? Еве што можете да превземете за да ја подобрите ситуацијата веднаш. 1. Лекови Еден од…

 • Зајакнете го имунитетот на природен начин

  Зајакнете го имунитетот на природен начин

  Превенцијата е секогаш подобра од било кој лек. За вашиот организам да може да се бори против вирусите и бактериите кои се кријат буквално насекаде,…

 • Во чекор со времето: Решение на иднината за здрави зглобови на современиот потрошувач

  Во чекор со времето: Решение на иднината за здрави зглобови на современиот потрошувач

  Неодамнешните сознанија откриваат дека пазарот на колаген се шири, создавајќи возбудливи можности за производителите на додатоци во исхраната да иновираат во заедничкиот здравствен сектор. Здрави…

 • Научниците открија: Зошто е добро да пиете кафе пред тренинг

  Научниците открија: Зошто е добро да пиете кафе пред тренинг

  Ако ова до сега бил ваш ритуал – продолжете со тоа! Од една страна, придонесува за висок крвен притисок, а од друга помага да се…