Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 13,095.08 -0.02%    GRNT 1,233.77 0%    KMB 7,401.49 0.02%    MPOL 300.00 0.33%    MPT 78,843.65 -0.41%    MTUR 5,700.00 0%    OHB 5,200.00 0%    OKTA 4,700.00 0%    RMDEN18 98.70 0%    SBT 3,199.25 -0.02%    STIL 103.00 1.02%    TNB 17,825.00 -0.14%    TTK 1,700.00 -0.16%    

Повеќе iPhone сопственици преоѓаат на Android телефони, отколку обратно

Време: 14:24

Датум: јули 19, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Според истражувањето кое го спроведе BankMyCell, компанија која посредува во продажба и купување на мобилни телефони, многу повеќе сопственици на iPhone преоѓаат на Android телефони, отколку што Android корисниците преоѓаат на iPhone.

До овој заклучок дошле со анализа на повеќе од 38.000 корисници на нивната веб-страница. Се покажало дека во јуни оваа година 18,1 проценти од сопствениците на iPhone го смениле нивниот телефон за некој од Android моделите на телефони. Ако го гледаме само iPhone X, дури 26 проценти од корисниците се префрлиле на Android.

Според ова истражување, највисоко ниво на лојалност кон Android го покажале сопствениците на Samsung телефони. Само 7,7 проценти од Galaxy S9 преминале на iPhone, додека дури 92,3 проценти останале на Android OS.

Претходно во текот на оваа недела, консултантската компанија Kantar, објавила дека во вториот квартал од оваа година продажбата на iOS уредите изнесува 36 проценти од вкупната продажба во САД, што е пад од 2,4 проценти во однос на истиот квартал минатата година. Продажбата на Android телефоните во текот на истиот период е зголемена за 2,5 проценти (вкупно 61 процент).

Истовремено, Gartner објави дека продажбата на телефони на глобално ниво е во најголем пад од кога тие се на пазарот и дека се очекува дека оваа година ќе бидат продадени 68 милиони телефони помалку од минатата година.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Huawei P40 Pro прикажан во нова минт зелена боја

  Huawei P40 Pro прикажан во нова минт зелена боја

  Во последните неколку недели, протекоа многу информации за Huawei P40 премиум телефонот, во кои беа вклучени и фотографии од уредот. Сега имаме нов рендер, кој…

 • Зошто се лутиме кога сме гладни

  Зошто се лутиме кога сме гладни

  Не е невообичаено дури и најмирните лица да се лути кога се гладни. Како што одминува времето од последниот оброк, количината на хранливи материи почнува…

 • Претстојниот викенд КЛ 7 домаќин на меѓународен ракометен турнир

  Претстојниот викенд КЛ 7 домаќин на меѓународен ракометен турнир

  Ракометниот клуб КЛ7 од 24 до 26 јануари ќе биде организатор и домаќин на „Меѓународен турнир за млади категории КЛ7 2020“. На турнирот, покрај домаќинот…

 • Отворен нов продажно-сервисен HYUNDAI центар

  Отворен нов продажно-сервисен HYUNDAI центар

  Ми-Да Гранд Моторс е новиот единствен овластен импортер на возила и резервни делови на Hyundai Motor Company за Македонија. Со денешното отворање на новиот продажно-сервисен…

 • Секој месец дo 2.500 евра за млади таленти во Македонија

  Секој месец дo 2.500 евра за млади таленти во Македонија

  Имаш помеѓу 16 и 30 години и живееш некаде, било каде на територија на Македонија? Поседуваш талент од областа на науката, културата, уметноста или спортот?…

 • Град лежи на 72 тони дијаманти, но не може да се збогати

  Град лежи на 72 тони дијаманти, но не може да се збогати

  Жителите на градот Нердлинген во Германија знаат дека живеат на тони дијаманти, но немаат намера да го срушат за да се збогатат. Нердлинген во германската…

 • Авторката на музиката за „Џокер“ е првата жена номинирана за „Оскар“ во таа категорија (видео)

  Авторката на музиката за „Џокер“ е првата жена номинирана за „Оскар“ во таа категорија (видео)

  Исландската композиторка Хилдур Гуднадотир (37) е авторка на музиката за филмот „Џокер“. Таа живее тивок и мирен живот во Берлин, но веќе почна да се…

 • Пад на употребата на обновливи енергии во Северна Македонија

  Пад на употребата на обновливи енергии во Северна Македонија

  Пропорцијата на обновливи извори во употребата на енергетските ресурси во Северна Македонија достигнала 18,1 процент во 2018-та, што е блиску до просекот на ЕУ, но…

 • Голем јаз меѓу побарувачката и понудата на пазарот на труд, само 12 од 100 запишани студенти наоѓа работа по струка

  Голем јаз меѓу побарувачката и понудата на пазарот на труд, само 12 од 100 запишани студенти наоѓа работа по струка

  Постои голем јаз меѓу понудата и побарувачката на пазарот на труд, бидејќи само 12 од 100 студенти кои се запишале на факултет ќе најдат работа…

 • Апликациите на Facebook им донеле 208 милијарди евра на компаниите во ЕУ

  Апликациите на Facebook им донеле 208 милијарди евра на компаниите во ЕУ

  Апликациите со кои управува Facebook им помогнале на компаниите од Европската унија да испорачаат стоки во вредност од 208 милијарди евра во 2019 година, односно…