Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 12,020.05 -1.4%    GRNT 975.00 0.41%    KMB 5,900.00 0%    MPT 68,000.00 0.25%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,061.67 -1.21%    

Новата Instagram промена која инфлуенцерите не ја сакаат сега пристигнува во 6 нови земји

Време: 13:09

Датум: јули 18, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Се чини дека Instagram е задоволен од резултатите од тестирањето.

Пред неколку месеци Instagram почна да ја тестира промената во дизајнот, која повеќе нема да ги прикажува “лајковите” на објавите.

Лицето кое ја поставило фотографијата може да види колку “лајкови” има, но тоа не би можеле да го видат другите луѓе.

И додека Instagram не коментираше како напредуваат тестовите, се чини дека се се одвива добро затоа што планира да ги прошири во шест нови земји.

На самиот почеток, промената е тестирана во Канада, а од денес ќе се прошири и на корисници во овие земји:

– Ирска

– Италија

– Јапонија

– Бразил

– Австралија

– Нов Зеланд

Новата функција има смисла, но дефинитивно нема да им се допадне на сите.

Со други зборови, многумина нема да можат повеќе јавно да се пофалат со бројот на допаѓања бидејќи нема да бидат видливи за другите корисници на Instagram.

– Сакаме корисниците да се фокусираат на она што го делат, а не колку допаѓања ќе добијат или колку допаѓања има некоја објава, изјавија од Instagram.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Многу сектори делумно работат, финансиската поддршка да продолжи со нови економски мерки

  Многу сектори делумно работат, финансиската поддршка да продолжи со нови економски мерки

  Сојузот на стопански комори на Македонија апелира на широка консултација и засилување на дијалогот со релевантните институции со цел економските мерки да имаат позитивен ефект…

 • Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Стар тибетски тест со само 3 прашања кој открива многу за вас

  Исклучете ја логиката, опуштете се и обидете се да одговорите на овие три прашања, со кои си игра нашата потсвест. Исто така, обидете се да…

 • МЗ: Со давање на лажни податоци се доведувате во опасност себеси и најблиските

  МЗ: Со давање на лажни податоци се доведувате во опасност себеси и најблиските

  Министерството за здравство апелира до граѓаните да ги почитуваат во целост мерките и препораките за заштита од коронавирусот. Посебно се апелира сите граѓани да им…

 • Кинеската економија се опоравува побрзо од другите светски економии

  Кинеската економија се опоравува побрзо од другите светски економии

  Покрај тоа што е “родно место” на коронавирусот, Кина е исто така првата земја која бележи економско закрепнување од блокадата предизвикана од пандемијата. ММФ предвидува…

 • Германија планира БОГАТИ БОНУСИ за купување на нови автомобили

  Германија планира БОГАТИ БОНУСИ за купување на нови автомобили

  Германското Министерство за економија, предлага шема за бонуси во вредност од пет милијарди евра за набавка на нови автомобили во новиот пакет за поттикнување, пренесуваат…

 • Како Јапонија успеа да го намали бројот на пушачи

  Како Јапонија успеа да го намали бројот на пушачи

  Трендот на намалување на продажбата на цигари во Јапонија помеѓу 2011 и 2019 година, одговара на растот на продажбата на производи за загревање наместо горење…

 • Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Учиме од најдобрите: 6 лекции за лидерство од Мајкл Џордан

  Деновите во карантин на добар дел од луѓето во светот им беа разубавени со документарната серија „Последниот танц“, посветена на славниот Мајкл Џордан и неговите…

 • Негувајте ја кожата природно: Ова слатко овошје ќе го препороди вашето лице

  Негувајте ја кожата природно: Ова слатко овошје ќе го препороди вашето лице

  Тифани Либи, дерматолог, вели дека лубениците со векови се користат во азиските култури, поради нивните својства за да се спречат разни воспаленија. Тие го намалуваат…

 • Александар „Велики“ Волкановски го „кани“ Конор на борба на „островот“

  Александар „Велики“ Волкановски го „кани“ Конор на борба на „островот“

  Конор Мекгрегор повторно доби понуда за меч за титула, овојпат од УФЦ шампионот во перо категорија, Австралиецот со македонско потекло, Александер „Велики“ Волкановски. Ирската ММА…

 • Роналдо бил пред потпис со Милан пред „превратот“?

  Роналдо бил пред потпис со Милан пред „превратот“?

  Масимилијано Мирабели, поранешниот спортски директор на Милан, тврди дека Кристијано Роналдо бил пред потпишување со „росонерите“ во 2018 година, пред да се случи „превратот“ во…