Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Зошто смути е најдобра опција за доручек во текот на летото?

Време: 09:37

Датум: јули 11, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Лесна подготовка

Наутро кога брзаме на работа и имаме уште неколку обврски покрај тоа, најбрзиот начин да подготвите оброк е сè да ставите во блендер и да измешате за неколку секунди. Звучи лесно, нели? Сакате уште побрза подготовка: подгответе сè една недела или две претходно, од комбинација на овошје и зеленчук до додатоци кои дополнително ќе го подобрат вкусот на смутито.

Освежува

Смути е како ладен густи сок, ќе ве освежи најмногу поради фактот што намирниците најчесто ги чуваме во фрижидерот, а покрај тоа нема да ви го преоптоварат стомакот.

Можете да го пиете било каде

Смутито е доволно да го префрлите во омиленото шише или шејкер и може да го носите апсолутно насекаде. Не стигнавте сè да испиете дома? Земете го смутито со вас.

Одлично е за метаболизмот

Смутито често се нарекува и супер храна задолжена за слабеење – кога паметно ќе ги поврзете состојките. Покрај тоа, поради користење на свежо овошје и зеленчук, внесувате доволна доза влакна која ќе ве држи сити до следниот оброк, што значи дека нема да имате желба за непотребни ужини, слатки и грицки. Покрај тоа, ако во миксот додадете ленено семе, спанаќ, чиа семе, кокосово масло, цимет, ѓумбир знајте дека наскоро ќе забележите помал стомак и подобар изглед.

Играјте со различни намирници и направете ги вашите комбинации кои ќе ги обожавате!

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Зошто смути е најдобра опција за доручек во текот на летото?

 1. Пингбек: Зошто смути е најдобра опција за доручек во текот на летото? - ММС

 • За се постои вистински момент: Ова е идеално време за тренинг во текот на денот

  За се постои вистински момент: Ова е идеално време за тренинг во текот на денот

  Во истражувањето учествуваа млади мажи приближно на иста возраст, тежина и физичка форма. Тие беа поделени во групи чии членови имаа задача да креваат тегови…

 • Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот

  Причина повеќе секојдневно да пиете чај – добар е за мозокот

  Многу луѓе пијат чај само кога се болни, а се повеќе има научни докази дека тоа на сите би требало да ни стане секојдневна навика.…

 • Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

  Исчистете го телото од никотин со помош на овие намирници

  Кога ги оставате цигари потребно е време организмот да се исчисти од годините на пушење. Брз и здрав начин за пушачите да го исчистат телото…

 • “Попладневната дремка го зголемува ризикот од дијабетес”

  “Попладневната дремка го зголемува ризикот од дијабетес”

  Студијата на Европската асоцијација за проучување на дијабетес (EASD) во Минхен, укажува на поврзаност помеѓу попладневните дремки и појавата на дијабетес. Имено, експертите сугерираат на…

 • Зошто холинот е неопходен за организмот?

  Зошто холинот е неопходен за организмот?

  Холин е есенцијална хранлива материја која поради сличните карактеристики често се вбројува во витамините Б-комплекс. Неопходен е за нормален развој на мозокот, подвижност на мускулите,…

 • Внимавајте! Еве зошто не треба да чувате домати во фрижидер!

  Внимавајте! Еве зошто не треба да чувате домати во фрижидер!

  Доматот се плод на топли поднебја и ако се чува на температура пониска од десет степени доаѓа до распаѓање на клетките внатре во плодот и…

 • Бидете здрави цела година со помош на овој пијалок од јајца и мед

  Бидете здрави цела година со помош на овој пијалок од јајца и мед

  Зајакнете го вашиот имунитет на сосема природен начин. Ако сакате да го зајакнете имунитетот пред студените денови, тогаш секое утро земете една лажичка од овој…

 • Грозјето е природен извор на овие антиоксиданти! Дали е подобро да се јаде црно или бело?

  Грозјето е природен извор на овие антиоксиданти! Дали е подобро да се јаде црно или бело?

  Грозјето делува како природен тоник на организмот, го забавува стареењето, односно спречува деменција и дегенеративни заболувања на очите. И црното и белото претставуваат еликсир на…

 • Каков доручек е најдобар за слабеење?

  Каков доручек е најдобар за слабеење?

  За наутро да му обезбедиме на организмот доволно енергија, важно е да јадеме соодветен доручек. Ако сакате да ослабете, обврнете внимание на тоа дали за…

 • Дали е здраво да се јаде храна која не е од наше поднебје? Еве што велат експертите?

  Дали е здраво да се јаде храна која не е од наше поднебје? Еве што велат експертите?

  Дали е здраво да се купи храна која не е од наш регион? Дали потеклото на намирниците е поважно од неговата хранлива вредност, односно колку…