Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,048.87 -0.01%    GRNT 850.00 0%    KMB 5,332.15 0.03%    MPT 61,869.20 -0.21%    MTUR 5,300.00 0%    OHB 6,088.00 -0.03%    PROD 1,600.00 0%    RMDEN17 98.70 0.1%    RMDEN18 98.70 0%    RZEK 30.00 0%    STIL 100.00 -2.9%    TETE 2,312.00 4.71%    TNB 15,950.00 0%    TTK 1,302.61 -2.79%    UNI 2,100.00 -0.03%    

Прва помош за сончаница: Еве како да се справите со првите симптоми кај вас и кај другите

Време: 10:07

Датум: јули 10, 2019

Категорија: ЗДРАВЈЕ

Сончаница се јавува кога главата, особено тилот е изложен на висока температура. Првите симптоми се главоболка, вртоглавица, немир, смаченост, црвенило на лицето и телесна температура над 38,9 степени.

Подоцна може да се јави зуење во ушите, проблеми со видот и омалаксаност, а можна е и несвестица. Добро знаеме дека од силното сонце морате да се тргнете. Исто така, ова се неколку совети за да си помогнете себеси или на некоја личност која има сончаница.

1.Тргнете ја личноста на разладено место

Отстранете го вишокот како што се чорапи, чевли, капа за да се забрза ладењето. Разладете ја личноста со умерено ладен туш или кадата наполнете ја со вода.

Ставете мокра крпа или пешкир на задниот дел на вратот, препоните и/или под пазувите. Ако постои можност испрскајте ја личноста со вода и разладете ја со вентилатор. Тоа можете да го направите така што ќе ставите влажна крпа или пешкир на личноста и насочете го вентилаторот во неа што ќе придонесе за испарување на топлината.

2. Легнете

Кај сончаница можна е несвестица па затоа е важно да легнете. Ако личноста се онесвести свртете ја на левата страна (на таа страна е срцето па циркулацијата  побрзо ќе проработи) со левата нога свиткана за одржување на стабилноста.

3. Надокнадете со течности, но не пребрзо

Пијте солена вода (1 лажичка сол на децилитар вода) што ќе ја потисне дехидрацијата и загубата на сол предизвикана од потењето.

4. Останете мирни

Личноста може да ја фати паника, но важно е да се остане мирен, а тоа е најлесно да се постигне со длабоко дишење. Чувството на вознемиреност само ќе го забрза пумпањето на крв што дополнително ќе ја зголеми температурата на телото.

5. Во зависност од јачината и траењето на симптомите, повикајте брза помош

Ако главоболката, вртоглавицата, немирот и црвенилото на лицето траат повеќе од еден час, потребно е да се јавите на брза помош.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

Еден одговор за Прва помош за сончаница: Еве како да се справите со првите симптоми кај вас и кај другите

 1. Пингбек: Прва помош за сончаница: Еве како да се справите со првите симптоми - ММС

 • Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Јадете ги редовно, спречуваат дијабетес

  Ако редовно јадете малини ќе имате поубав тен, посилна коса, подобро дигестивно здравје и кардиоваскуларен систем, посилен имунитет и помал ризик од воспаление. Ова вкусно…

 • Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате да ослабете овие намирници мораат да бидат дел од вашето мени секој ден

  Ако сакате успешно да го изгубите вишокот на килограми, тогаш секој ден би требало да консумирате намирници кои ќе ви го олеснат тој процес. За…

 • Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Возењето велосипед е нешто најблиску до летањето – 16 јули светски ден на велосипедизмот

  Робин Вилијамс на прашање од wall street journal зошто толку многу сака да вози велосипед едноставно одговорил „затоа што возењето велосипед е нешто најблиску до…

 • Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Зошто калиумот е важен за нас и која храна е најбогата со овој минерал?

  Калиумот е важен минерал кој во телото функционира како електролит и помага во регулација на течноста во телото, учествува во пренесување на нервните сигнали и…

 • Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Направете сами спреј за нега на кожата после сончање

  Ако сакате да измешате разни домашни производи за нега на кожа, веруваме дека денешниот текст ќе биде корисен од повеќе причини. Имено, овој рецепт не…

 • Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Најчестата грешка која ја правите со сладоледот, а со тоа се изложувате себе и вашите блиски на опасност

  Сладоледот не треба да се чува подолго од пет минути на собна температура, па повторно да се замрзнува. Кога го вадите сладоледот од фрижидер, обично…

 • Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Засладените пијалоци се поопасни отколку што се мислеше

  Консумирање само една третина газирани пијалоци го зголемува ризикот од рак, покажала новата студија, а и овошните сокови претставуваат ризик. Експертите предупредуваат дека само 100…

 • Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Јаглени хидрати: Дали треба целосно да ги исфрлите од исхраната?

  Секогаш кога се прави разговор за ефективно губење на тежината, првото нешто што слушаме е: “Исфрлите ги јаглехидратите!”. Дали јаглехидратите навистина претставуваат најголем извор на…

 • Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Отсекогаш сме се прашувале- дали е опасно да испиеме кафе кое стоело со часови?

  Овој омилен пијалок најдобро е да го испиете веднаш, но дали смеете (безгрижно) да го испиете и по долгото стоење? Нивото на ризик зависи од…

 • Зошто денот би требало да го започнете со вода и лимон?

  Зошто денот би требало да го започнете со вода и лимон?

  Започнете го денот така што ќе испиете топла вода во која претходно сте исцедиле лимон и направете добро за вашето здравје. Помага при варењето Не…