Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 11,978.39 0.24%    GRNT 970.00 -0.51%    KMB 5,848.72 -0.02%    MPT 67,498.00 -0.04%    RMDEN18 98.70 0%    STB 1,064.15 0.6%    TTK 1,180.00 -2.88%    UNI 2,015.00 -2.92%    

IBM патентираше паметен часовник кој може да се трансформира во таблет

Време: 14:51

Датум: јули 9, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

IBM со години не направил ниту еден уред за крајниот корисник (паметен часовник, телефон, таблет или компјутер), но тоа не го спречило да патентира идеја која може да се користи некогаш во иднина. Како и да е, оваа компанија веќе со децении важи за IT компанија со најголем број патенти. Една од нивните последни идеи е паметен часовник способен физички да се трансформира во телефон или таблет кој ќе се носи на рака. На денешното ниво на технолошки развој, таков производ не може да се направи, но кој знае, можеби еден ден ќе стане реалност.

Патентот се однесува на паметен часовник со екран без рамка, нешто поголем од моментално актуелните димензии на екран на сличните уреди. Разликата е во тоа што тој екран може на некој начин да се “мултиплицира” четири или осум пати, со што ефективно ќе ја зголеми неговата површина и резолуција. Во објаснувањето за овој концепт, IBM вели дека за зголемувањето на екранот се користи лизгач, а дека дополнителниот екран е “спакуван” под основниот.

Мислењето е дека ваквиот производ сигурно нема да го видиме на пазарот во наредните години, но ова не го спречува IBM да патентира дури и идеи кои денес може да се сметаат за глупави. Стратегијата на оваа компанија е да ги наградат вработените чии патенти ќе бидат прифатени, бидејќи на тој начин се создава основа за евентуално идно лиценцирање на патентираната технологија, како и за (сè поповолни) судски тужби за неовластена употреба на патенти.

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • ОРМ: Штетите врз бизнисот ќе бидат уште поголеми доколку ситуацијата со Ковид-19 наскоро не се подобри

  ОРМ: Штетите врз бизнисот ќе бидат уште поголеми доколку ситуацијата со Ковид-19 наскоро не се подобри

  Кризата предизвикана од Ковид-19 пандемијата има големо влијание на 82% од македонските компании. Девет сектори во кои се ангажирани 62% од вкупниот број вработени во…

 • Колективно го тужат Google, бараат пет милијарди долари

  Колективно го тужат Google, бараат пет милијарди долари

  Во Соединетите држави е поднесена колективна тужба против Google. Во тужбата се тврди дека компанијата незаконски ја нарушува приватноста на корисниците со набљудување на активноста…

 • Германија ќе потроши 130 милијарди евра за помош на економијата

  Германија ќе потроши 130 милијарди евра за помош на економијата

  Водечките германски партии се согласија за пакет мерки вреден 130 милијарди евра, кој ќе и помогне на економијата да излезе од кризата предизвикана од пандемијата,…

 • Чоколадото го брка сонот

  Чоколадото го брка сонот

  Чоколадото дава енергија и го подига расположението, но не е пожелно да се консумира во вечерните часови. Не само поради тоа што има многу калории,…

 • 5 јуни неработен ден за сите граѓани

  5 јуни неработен ден за сите граѓани

  Министерството за труд и социјална политика информира дека 5 јуни(петок) е неработен ден за сите граѓани во Република Северна Македонија. Владата на Република Северна Македонија…

 • Завршна обдукција: Флојд починал од срцев удар и бил заразен со коронавирус

  Завршна обдукција: Флојд починал од срцев удар и бил заразен со коронавирус

  Според официјалниот извештај, Флојд починал од срцев удар, а независната обдукција финансирана од семејството наведува „задушување од силен притисок“ како причина за смртта. Смртта на…

 • Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

  Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

  Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја добијат. Како што информираат од…

 • Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

  Мејвејдер е најдобариот боксер во историјата

  Специјализираниот портал за бокс „BoxRec“ го прогласи Флојд Мејведер за најдобар боксер во историјата. Мејвејдер во кариерата не загубил ниту еден меч. во пензија замина…

 • Сончево и потопло со мала до умерена облачност

  Сончево и потопло со мала до умерена облачност

  Времето денеска ќе биде сончево и потопло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а повремено и засилен ветер од јужен правец.…

 • Европската агенција објави список на аеродроми ризични за ширење на COVID-19

  Европската агенција објави список на аеродроми ризични за ширење на COVID-19

  Европската агенција за безбедност во воздухопловството (EASA) направи список на аеродроми кои се наоѓаат во области со висок ризик од пренесување на инфекцијата COVID-19, се наведува…