Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 10,275.91 1.05%    ELEKTKU1 25.00 0%    ERMT 177.00 -10.15%    GRNT 943.18 0.04%    KMB 5,565.98 0.33%    MTUR 5,250.10 -0.94%    OKTA 4,507.62 -0.05%    PKB 11,800.00 7.27%    RMDEN17 99.00 1.02%    RMDEN18 98.60 -0.1%    RZLIPTE1 25.00 0%    RZUG 12.00 0%    STB 1,201.67 0.14%    TTK 1,448.32 -2.14%    

Конкуренција на Visa и Mastercard: Европа формира платежна мрежа во кинески стил

Време: 13:09

Датум: јуни 12, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Мобилните пари добиваат поттик во Европа. Новата иницијатива планира да направи шест регионални даватели на услуги поврзани со плаќања преку мобилен паричник компатибилен со сите други, создавајќи целокупна мрежа од 5 милиони корисници во 10 европски земји, од Финска до Португалија.

Растечкиот систем потенцијално би можел да претставува предизвик за картичниот дуопол Visa-Mastercard.

Особено, мобилните паричници – Bluecode, ePass, Момо Pocket, Pagaqui, Pivo и Vipps – работат со кинескиот fintech гигант Alipay, за да се развие обединетиот QR код, се наведува во соопштението објавено во вторникот.

Околу 190.000 трговци во Европа ги прифаќаат плаќањата од давателите на услуги преку мобилните паричници, а кинеските туристи кои го користат Alipay, исто така, би можеле да влезат во системот. Тие планираат да го користат форматот QR-код, кој го обезбедува кинеската компанија и со време ќе ја прошират соработката и во другите делови на Европа.

QR кодовите (скратено – “брз одговор”) добиле на популарност како начин да се извршуваат плаќањата во Кина, но тие на Запад поспоро се прифатени. Навиките на потрошувачите поспоро се менуваат, а веќе постоечката технологија на трансакции – од безконтактни во Велика Британија до провлекување во САД се вкоренети. Всушност, некои земји доживуваат нешто како златна ера за евтините плаќања со картичките.

Иницијативата со Alipay би можела да даде на QR кодовите брз почеток, меѓутоа, дозволувајќи им на компаниите за услуги на паметни паричници во Шпанија и Германија, на пример, да разговараат со сите други, вели Масуд Араи, потпретседател за плаќање во ePass.

Имено, мрежата ќе биде одвоена од банките, како и мрежите на Visa и Mastercard кои доминираат во дигиталните плаќања на Запад. Таа карактеристика би можела да биде привлечна за луѓето во нордиските земји, кои во голема мера се потпираат на дигиталните платни мрежи управувана од американските компании.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Facebook и Ray-Ban заедно работат на развој на AR очила

  Facebook и Ray-Ban заедно работат на развој на AR очила

  Facebook веќе подолго време развива сопствени очила за зголемена реалност (AR). Тие очила, чие кодно име е Orion нема да бидат додаток за телефони, туку би…

 • Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати

  Величествен и редок: Розов дијамант од 10.64 карати

  Дали некогаш сте се запрашале зошто дијамантите не се на списокот на Светски чуда? Ако ние се прашуваме, тие веднаш би се нашле на него,…

 • Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Со „мерцедес“ влетал во „Трамп плаза“ и седнал на софата

  Црн „мерцедес бенз“ влетал во лобито на „Трамп плаза“ во њујоршкото предградие Њу Рошел, при што полесно се повредени двајца минувачи и возачот, пренесува „Њујорк…

 • Јавен повик од Град Скопје за финансирање на проекти од културата

  Јавен повик од Град Скопје за финансирање на проекти од културата

  Град Скопје го објави Јавниот повик за финансирање проекти и активности од областа на културата од интерес на Градoт за 2019 година, на кој може…

 • Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија целосно ги забрани електронските цигари

  Индија воведе забрана за електронски цигари, изјави денес Нирмала Ситарман, министер за финансии на таа земја. Забраната вклучува „производство, увоз/извоз, транспорт, продажба, дистрибуција, складирање и…

 • Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Сугарески: Се гради нов водовод во Радовиш, ќе нема рестрикции на вода

  Со проектот за изградба на цевковод и резервоари за вода во неколку населени места во општина Радовиш ќе обезбедиме навремена и постојана дистрибуција на вода…

 • Samsung Galaxy Note10 и Note10+ се првите ‘Wi-Fi Certified 6’ телефони

  Samsung Galaxy Note10 и Note10+ се првите ‘Wi-Fi Certified 6’ телефони

  Wi-Fi Alliance објави дека „Wi-Fi Certified 6“ програмата е достапна за уредите, a Samsung Galaxy Note10 и Note10 + се први телефони кои добиваат сертификат…

 • Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Протест на здравствените работници: Насилството не е решение за проблемите

  Под мотото „Стоп за насилство врз здравствени работници“ денеска претпладне во кругот на Клиничкиот центар се одржа протест во организација на Асоцијацијата на специјализанти и…

 • По 28 пат ќе се одржи Меѓународниот детски фолклорен фестивал „Оро без граници“

  По 28 пат ќе се одржи Меѓународниот детски фолклорен фестивал „Оро без граници“

  ЈУ. Детскиот културен центар – „Карпош “, од 19 до 22 септември 2019 година по дваесетиосми пат ќе го организира најмасовниот и најстариот Меѓународен детски…

 • Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за местото претседател на ЕЦБ

  Европскиот парламент ја поддржа Кристин Лагард за идна претседателка на Европската централна банка (ECB), која ќе биде првата жена на оваа позиција. На пленарната седница…