Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,778.34 0.9%    FERS 77,100.00 0.13%    KMB 5,203.86 0.07%    MPT 62,171.24 0.99%    OKTA 4,660.00 -2.92%    SKP 54,000.00 -17.8%    STB 1,012.59 0.06%    STIL 106.00 0%    

Кои Apple уреди ќе добијат iOS13 и iPadOS?

Време: 22:09

Датум: јуни 11, 2019

Категорија: НАЈНОВИ ВЕСТИ

Некои постари Apple мобилни уреди нема да добијат апгрејт оваа година. Компанијата ги најави најновите итерации на својот мобилен софтвер, за прв пат ослободувајќи го системот за мобилни телефони од системот за таблети. Така, видовме премиера на iOS13 за iPhone, односно новиот iPadOS.

Меѓутоа, за разлика од минатогодишниот iOS12, кој работеше на сите уреди кој ги покрена iOS11, оваа година тоа нема да биде случај.

Како изгледа листата на уреди кои ќе ги поддржат новите оперативни системи? Кога станува збор за телефони, листата е следна – ова се уредите кои ќе добијат апгрејт на iOS13:

iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 6S
iPhone 6S Plus
iPhone SE
iPod Touch (седма генерација)

Со други зборови, моделите како што се iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus и неодамна заменетиот iPod Touch на шестата генерација, нема да добијат апгрејт на iOS13. Тие ќе останат “заклучени” за iOS12.

Како стојат работите кога таблетите се во прашање? Новиот iPadOS ветува многу интересни можности, но нема да ги добие секој таблет кој имал iOS12. Еве листа на iPad таблети кои ќе добијат iPadOS ажурирање:

iPad Pro (12,9-инчи)
iPad Pro (11-инчен)
iPad Pro (10,5-инчи)
iPad Pro (9,7-инчи)
iPad (шеста генерација)
iPad (петта генерација)
iPad mini (петта генерација)
iPad mini 4
iPad Air (трета генерација)
iPad Air 2

Што се однесува до таблетите, кои нема да добијат нов оперативен систем се оригиналниот iPad Air, како и iPad mini 2. Се разбира, и сите постари таблети.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Официјално: Луис Енрике се повлече од репрезентацијата на Шпанија

  Официјално: Луис Енрике се повлече од репрезентацијата на Шпанија

  Луис Енрике веќе не е селектор на шпанската репрезентација поради лични проблеми. Оваа вест беше објавена на вонредна прес-конференција која беше повикана од Луис Рубиалес,…

 • Европска компанија има намера да превезува патници во проблематични авиони „боинг“

  Европска компанија има намера да превезува патници во проблематични авиони „боинг“

  Иако компанијата „Боинг“ долго време имаше проблем со продажбата на проблематичниот модел „737“, се чини дека неделава среќата ѝ се насмевна. Во вторникот авиокомпанијата International…

 • 10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  10 најстабилни и 10 најнестабилни држави во светот

  Во поглед на стабилноста, не се сите држави создадени подеднакво. Некои се богати, некои се сиромашни. Фондот за мир, невладина организација со седиште во САД,…

 • Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Лондон планира да постави 50.000 полначи за е-возила до 2025 година

  Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, го претстави ажурираниот план за реализација на инфраструктурата за електрични возила, кој има за цел до 2025 година да инсталира…

 • НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка – прва банка во Македонија достапна на Вибер

  НЛБ Банка, како иновативна и современа банка која е во чекор со светските трендови, ја прошири својата понуда со уште еден канал за комуникација и…

 • Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Гимназија или стручно – кое образование нуди подобра плата и посигурна работа?

  Заврши првиот уписен рок во средните училишта – полуматурантите и оваа година во најголем дел се одлучија за гимназија а во многу помал дел за…

 • Македонскиот бренд Биби избран меѓу 20 -те најдобри анимирани цртани за претшколски деца на фестивал во Франција

  Македонскиот бренд Биби избран меѓу 20 -те најдобри анимирани цртани за претшколски деца на фестивал во Франција

  На престижната манифестација „Картун форум“ (http://www.cartoon-media.eu/cartoon-forum/cartoon-forum-2019.htm) која од 16 до 19 септември ќе се одржи во францускиот град Тулуз ќе има презентација и на овој…

 • Стартува повратот на ДДВ за граѓаните

  Стартува повратот на ДДВ за граѓаните

  Од 1 јули годинава граѓаните ќе бидат „инспектори“ кои ќе и помагаат на Управата за јавни приходи (УЈП) во борбата против даночната евазија преку мотивацијата…

 • ИНФОГРАФИК: Погледнете како изгледа светскиот тек на парите

  ИНФОГРАФИК: Погледнете како изгледа светскиот тек на парите

  Секоја година работниците мигранти кои живеат во други земји испраќаат пари во нивните матични земји. Протокот на пари кој е заработен во една земја и…

 • Две милијарди евра ќе бидат потребни за развој на патната инфратруктура до 2030

  Две милијарди евра ќе бидат потребни за развој на патната инфратруктура до 2030

  Патиштата се крајно важни за интеграцијата на Северна Македонија на регионалниот и европскиот пазар. Не станува збор само за цена, туку и за квалитет. Сите…